Zespół badawczy z japońskiego Okinawa Churashima Research Center przedstawił na łamach PLOS One wyniki badania, z którego wynika, że gałki oczne rekinów wielorybich są pokryte miniaturowymi zębami.
Przedstawiciele tego gatunku, mimo swoich ogromnych rozmiarów (dorosłe osobniki mogą osiągać nawet 18 metrów długości) są niegroźne dla ludzi. Żywią się głównie planktonem, choć czasem w ich jadłospisie pojawiają się również niewielkie ryby.
W przeciwieństwie do innych rekinów, te wielorybie nie posiadają powiek. Właśnie dlatego potrzebują miniaturowych zębów, które pełnią u nich rolę ochronną. Naukowcy określają je mianem ząbków skórnych, które występują nie tylko w okolicach oczu, ale także pokrywają inne części ich ciał. Rekiny nie posiadają bowiem łusek typowych dla ryb.
Czytaj też: Ten rekin posiada tajemnicze blizny. Co mogło go zaatakować?
Dokładniejsze obserwacje przeprowadzone przez japońskich naukowców wykazały, iż przeciętny rekin wielorybi ma wokół jednego oka średnio 3000 takich ząbków. Co ciekawe, przedstawiciele tego gatunku posiadają również zdolność do chowania gałek ocznych w oczodołach. Na podobną skalę czynią to także inne zwierzęta morskie, m.in. delfiny butlonose.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News