Reklama
aplikuj.pl

Od Grenlandii oderwał się fragment lodowca. Nie uwierzycie, jakiej był wielkości

zmiany klimatu, globalne ocieplenie

Naukowcy związani z Geological Survey of Denmark and Greenland analizowali zdjęcia satelitarne lodowca szelfowego wykonane na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Dzięki temu stwierdzili, że rosnące temperatury doprowadziły do coraz większego rozpadu tej struktury.

Oszacowana powierzchnia lodu, który odłamał się od reszty lodowca, wynosi ok. 110 kilometrów kwadratowych. Aby ukazać ogrom tej straty, wystarczy wspomnieć, że jest to powierzchnia większa niż stolicy Francji – Paryża.

Oczywiście podstawową przyczyną tego typu zjawisk są wywołane przez ludzi zmiany klimatu, które prowadzą do wzrostu średnich temperatur na całej planecie. Problem dotyczy w największym stopniu obszarów podbiegunowych, gdzie różnice są najbardziej widoczne. Ostatnie dwa lata były na Grenlandii rekordowo gorące.

Czytaj też: Pokrywa lodowa na Morzu Beringa się kurczy. Wkrótce może kompletnie zniknąć

Prof. Jason Box podkreśla, że dalsze wzrosty temperatur będą potęgowały problem. To z kolei przełoży się na wzrost poziomu mórz i oceanów. Paradoksalnie, większa ilość wody wcale nie będzie korzystna, bowiem doprowadzi do zalania obszarów przybrzeżnych zamieszkiwanych przez miliony ludzi na całym świecie. Co gorsza, do 2050 roku ponad 3 mld mieszkańców Ziemi będą miały kłopot z dostępem do wody pitnej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News