Reklama
aplikuj.pl

Sprawdźcie odkrycia astronomiczne wprost ze starożytnej Grecji

Wiedza starożytnych Greków na temat astronomii była zaskakująco duża. Co dokładnie odkryli ówcześni mieszkańcy?

Arystarch z Samos jako pierwszy stwierdził oficjalnie, że model Układu Słonecznego powinien mieć heliocentryczny charakter. Oznaczało to, że Słońce znajduje się w centrum, a pozostałe planety krążą wokół niego. Szczególnie uderzający jest w tym przypadku fakt, że Arystarch żył na przełomie III i II wieku p.n.e., podczas gdy teoria heliocentryczna autorstwa Kopernika powstała dopiero w XVI wieku.

Poza tym, grecki astronom mówił też o rozmiarach i odległościach dzielących naszą planetę od Słońca i Księżyca. Wykorzystując teorie matematyczne Pitagorasa, Arystarch doszedł do wniosku, że dystans pomiędzy Ziemią a Słońcem jest od 18 do 20 razy większy niż pomiędzy Ziemią a Srebrnym Globem. Dodatkowo oszacował powierzchnię Księżyca na ok. 1/3 powierzchni naszej planety. O ile pierwszy punkt był dość daleki od stanu faktycznego, tak dane związane z wielkością naszego satelity były podobne do obecnych.

Czytaj też: Starożytni osadnicy stworzyli tysiące sztucznych wysp. Jaki był ich cel?

Eratostenes to z kolei matematyk zjamujący się średnicą i obwodem Ziemi. Metoda Eratostenesa polegała na pomiarze różnych długości cieni rzucanych przez słupy wbite pionowo w ziemię. Obserwacji dokonywał w południe w przesilenie letnie, na różnych szerokościach geograficznych.ó Różnice w długości cienia sugerowały, jak bardzo zakrzywiona jest powierzchnia Ziemi. Ostatecznie Eratostenes ocenił jej obwód na ok. 40 000 kilometrów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Co ciekawe, najstarszym zachowanym na świecie kalkulatorem mechanicznym jest mechanizm z Antykithiry. Naukowcy sądzą, że była to skrzynka zawierająca dziesiątki niewielkich kół zębatych wykonanych z brązu. Ich tarcze pokazywały fazy Księżyca, czas jego zaćmienia oraz pozycje pięciu znanych wówczas planet (Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna) w różnych porach roku. I choć nie wiadomo, kto stworzył ten mechanizm, to prawdopodobnie powstał on między III a I wiekiem p.n.e. Być może jego autorem był słynny Archimedes.