WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Starożytni osadnicy stworzyli tysiące sztucznych wysp. Jaki był ich cel?

Starożytni osadnicy stworzyli tysiące sztucznych wysp. Jaki był ich cel?

Przed ponad 10 000 lat osadnicy rozpoczęli tworzenie niemal pięciu tysięcy wysp. Naukowcy przypuszczają, że chodziło o prowadzenie tam upraw i znaleźli na to dowody.

W ramach badań prowadzonych w ostatnich latach udało się udowodnić istnienie co najmniej czterech regionów związanych z rolnictwem sprzed tysięcy lat. Rozciągały się one na terenach Bliskiego Wschodu, Chin, Meksyku oraz Ameryki Południowej. Teraz z kolei do tego grona dołączył piąty obszar.

Chodzi o dzisiejszą Boliwię, a dokładniej rzecz biorąc – południowo-zachodnią część Amazonii. Okazuje się, że już ponad dziesięć tysięcy lat temu ówcześni mieszkańcy dość znacząco modyfikowali tereny w celu prowadzenia upraw. Dochodziło do sytuacji, w których osadnicy tworzyli sztuczne wyspy, które były zalewane od grudnia do marca, by potem – od lipca do października – stanowić idealne miejsce do hodowli roślin.

Czytaj też: Czy drzewa skorzystają ze wzrostu stężenia CO2 w atmosferze?

Autorzy badań przypuszczają, że łącznie powstało ok. 4700 takich wysp, z czego każda miała średnią powierzchnię wynoszącą pół hektara i wysokość od 0,5m do 3m. Znaleźli również dowody sugerujące, jakie rośliny były hodowane na tych sztucznych wyspach. Uprawiano tam m.in. maniok, dynie oraz kukurydzę.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News