Reklama
aplikuj.pl

Starożytni osadnicy stworzyli tysiące sztucznych wysp. Jaki był ich cel?

Przed ponad 10 000 lat osadnicy rozpoczęli tworzenie niemal pięciu tysięcy wysp. Naukowcy przypuszczają, że chodziło o prowadzenie tam upraw i znaleźli na to dowody.

W ramach badań prowadzonych w ostatnich latach udało się udowodnić istnienie co najmniej czterech regionów związanych z rolnictwem sprzed tysięcy lat. Rozciągały się one na terenach Bliskiego Wschodu, Chin, Meksyku oraz Ameryki Południowej. Teraz z kolei do tego grona dołączył piąty obszar.

Chodzi o dzisiejszą Boliwię, a dokładniej rzecz biorąc – południowo-zachodnią część Amazonii. Okazuje się, że już ponad dziesięć tysięcy lat temu ówcześni mieszkańcy dość znacząco modyfikowali tereny w celu prowadzenia upraw. Dochodziło do sytuacji, w których osadnicy tworzyli sztuczne wyspy, które były zalewane od grudnia do marca, by potem – od lipca do października – stanowić idealne miejsce do hodowli roślin.

Czytaj też: Czy drzewa skorzystają ze wzrostu stężenia CO2 w atmosferze?

Autorzy badań przypuszczają, że łącznie powstało ok. 4700 takich wysp, z czego każda miała średnią powierzchnię wynoszącą pół hektara i wysokość od 0,5m do 3m. Znaleźli również dowody sugerujące, jakie rośliny były hodowane na tych sztucznych wyspach. Uprawiano tam m.in. maniok, dynie oraz kukurydzę.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News