WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Odnaleziono dwa identyczne ptaki z innymi genami

Matka natura nie przestaje nas zaskakiwać nawet w XXI wieku i choć zwykle w tym zakresie dowiadujemy się nieustannie o wyginaniu gatunków, to tym razem mamy dla Was miłą odmianę.

Międzynarodowy zespół naukowców zidentyfikował bowiem zupełnie nowy gatunek ptaka żyjącego na południowym wybrzeżu Chin, który oddzielił się od swoich północnych krewnych około pół miliona lat temu. Nowe badania rzuciły światło na dwa gatunki – sieweczki południowej (Charadrius alexandrinus) oraz północnej (Charadrius dealbatus), które wyglądają praktycznie identycznie, ale są w rzeczywistości kompletnie odmiennymi gatunkami.

Korzystając z najnowocześniejszej analizy genomicznej, zespół ujawnił, że siewka morska i siewka o białej twarzy (brak polskiego nazewnictwa) rozdzieliła się od siebie około pół miliona lat temu ze względu na zmiany poziomu morza Wschodniego i Południowego, powodując sporadyczną izolację dwóch regionalnych populacji.

identyczne ptaki, gatunki siewek, gatunki ptaków,

Wyniki pokazują, że pomimo tego, że wyglądają bardzo podobnie, dwa gatunki siewek mają wysoki poziom dywergencji genetycznej na swoich chromosomach płciowych niż na innych chromosomach, co wskazuje, że selekcja płciowa może odgrywać rolę w ewolucji dwóch gatunków.

ŹRÓDŁO: