WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Odnaleziono ludzkie DNA na gumie do żucia sprzed ponad 5000 lat

Odnaleziono ludzkie DNA na gumie do żucia sprzed ponad 5000 lat

Chociaż we współczesnych gumach do żucia widać raczej zagrożenie zanieczyszczenia środowiska, to w przypadku tej wyjątkowej, bo z epoki kamienia, udało się zrobić coś wyjątkowego.

Duńskim naukowcom udało się bowiem wyodrębnić pełną próbkę ludzkiego DNA z „gumy do żucia” sprzed ponad 5000. Ta nie była jednak taka, jaką kojarzymy i wcale nie sprowadzała się do eksplozji miętowego smaku w ustach. Był to po prostu kawałek kory brzozowej, która pełniła wtedy funkcję gumy do żucia.

Ta próbka DNA z epoki kamienia dostarczyła wystarczających informacji do ustalenia płci naszego przodka, tego, co niedawno zjadła i zarazków w ustach. Zdradziła również naukowcom, że właścicielka miała prawdopodobnie ciemne włosy, ciemną skórę i niebieskie oczy.

ludzkie DNA w gumie, starożytna guma, guma do żucia, guma z epoki kamienia,

Z kolei genetycznie była bliżej spokrewniona z łowcami-zbieraczami z Europy kontynentalnej niż z mieszkańcami ówczesnej środkowej Skandynawii. Warto oddać głos samym naukowcom, którzy opisują swoją pracę z próbką, znalezioną podczas wykopalisk archeologicznych w Syltholm w południowej Danii:

Po raz pierwszy wydobyto cały starożytny genom ludzki z czegokolwiek innego niż ludzkie kości. Syltholm jest całkowicie wyjątkowy. Prawie wszystko było zamknięte w błocie, co oznacza, że ​​zachowanie pozostałości organicznych jest absolutnie fenomenalne.

Naukowcy odkryli również ślady DNA roślinnego i zwierzęcego – orzecha laskowego i kaczki. Potwierdzili tym samym to, co archeolodzy wiedzieli już o ludziach, którzy tam mieszkali. Nie są jednak przekonani co do powodu, dlaczego zrekonstruowana (grafika wyżej) przez Toma Björklunda bohaterka zdecydowała się rzuć korę.

ŹRÓDŁO: Phys