WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Odpowiedź Intela na AMD Smart Access Memory potwierdził ASUS

Odpowiedź Intela na AMD Smart Access Memory potwierdził ASUS

Po ujawnieniu technologii Smart Access Memory przez AMD, zaczęliśmy się zastanawiać co z tym faktem pocznie Intel oraz NVIDIA

BAR dla Intela

Dla przypomnienia, Smart Access Memory (SAM) ma na celu rozwiązanie problemu, w którym procesor ma dostęp tylko do ułamka pamięci VRAM GPU w jednym momencie. To powoduje opóźnienia w systemie, które SAM rozwiązuje, wykorzystując pełną przepustowość połączenia PCIe. To też nazwa własna AMD na odpowiednik w postaci BAR (Base Address Register).

Czytaj też: Cyfrowa rewolucja w warszawskich tramwajach
Czytaj też: ASRock prezentuje płyty Taichi Razer Edition
Czytaj też: Nowe ceny roamingu w związku z Brexitem

Już wcześniej informowaliśmy, że NVIDIA szuka swojej alternatywy dla Smart Access Memory, a dziś najwidoczniej Intel znalazł postarał się o swój kawałek technologii. Tak przynajmniej wynika z nowych aktualizacji BIOSu ASUSa dla płyty głównej ROG Maximus XII Apex Z490, która wprowadziła obsługę BAR o zmiennym rozmiarze (via TechPowerUp).

Czytaj też: OkazjoWtorki z Huawei. Słuchawki FreeBuds 3 w śmiesznej cenie
Czytaj też: Obudowa NZXT H1 jest niebezpieczna w użytkowaniu
Czytaj też: Dziś Cyber Monday, więc szukając promocji warto uważać na oszustwa

AMD ciągle jest jednak górą, bo płyta ASUSa wykorzystuje do tego magistrale PCIe 3.0, a nie PCIe 4.0 o dwukrotnie wyższej przepustowości. Jednak wzrosty wydajności są ponoć i tak imponujące, sięgając nawet 13,37% w Forza Horizon 4. Co ważne, przedstawiciel ASUSa ujawnił, że obsługa BAR trafi na wszystkie płyty główne ASUSa z chipsetem Intel Z490/H470/B460.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News