WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

NVIDIA małpuje z AMD. Szuka swojej alternatywy dla Smart Access Memory

NVIDIA małpuje z AMD. Szuka swojej alternatywy dla Smart Access Memory

AMD dzięki procesorom Ryzen 5000 i kartom graficznym RX 6000 wreszcie pokazało, że warto łączyć sprzęt tej samej firmy. Wszystko dzięki Smart Access Memory, której własną wersję pragnie stworzyć NVIDIA.

Smart Access Memory Nvidii

Dla przypomnienia, Smart Access Memory (SAM) ma na celu rozwiązanie problemu, w którym procesor ma dostęp tylko do ułamka pamięci VRAM GPU w jednym momencie. To powoduje opóźnienia w systemie, które SAM rozwiązuje, wykorzystując pełną przepustowość połączenia PCIe (via TechPowerUp).

Czytaj też: Nowa rodzina modularnych zasilaczy Century od Montech dzierży złoto
Czytaj też: Koniec wsparcia dla starszej wersji Windows 10
Czytaj też: Apple znowu dodaje coś do systemu lub urządzenia, a potem tego nie używa

NVIDIA teraz z kolei zapowiedziała, że również przygotowuje tę funkcję i włączy ją w przyszłych aktualizacjach kart graficznych GeForce RTX 3000. Nie jest to bowiem wynalazek tylko i wyłącznie AMD, bo w rzeczywistości tego typu możliwość zapewnia po prostu interfejs PCIe.

Czytaj też: Tak wygląda ASRock Radeon RX 6800 XT Taichi
Czytaj też: AMD Radeon RX 6800 XT podkręcony do ponad 2,5 GHz
Czytaj też: Spójrzcie na referencyjne Radeony RX 6000 od ASUSa i MSI

Działanie Smart Access Memory jest możliwe tylko po połączeniu procesora Ryzen 5000, płyty głównej z chipsetem z serii 500 oraz najnowszej karty graficznej Radeon RX 6000. Na co więc postawi NVIDIA? Najpewniej na integrację zarówno procesorów AMD, jak i Intela ze swoimi kartami graficznymi.