Prawie 40% gatunków roślin lądowych na całym świecie jest sklasyfikowanych jako bardzo rzadkie. Właśnie te gatunki są najbardziej zagrożone wyginięciem wraz z postępującymi zmianami klimatu.
Trzydziestu pięciu naukowców z instytucji z całego świata pracowało przez 10 lat nad przeprowadzeniem 20 milionów obserwacji roślin lądowych. Rezultatem jest największy zbiór danych na temat różnorodności biologicznej roślin, jaki kiedykolwiek powstał. Naukowcy mają nadzieję, że informacje te mogą pomóc w ograniczeniu utraty różnorodności biologicznej na świecie poprzez informowanie o strategicznych działaniach na rzecz ochrony przyrody, które obejmują uwzględnienie skutków zmian klimatycznych.
Autorzy badania odkryli, że na Ziemi żyje około 435 000 unikalnych gatunków roślin lądowych. Niektóre z nich występują w wielu miejscach – inne z kolei ograniczają się do pojedynczych ekosystemów. Dokładniej rzecz ujmując, 36,5% wszystkich gatunków roślin lądowych jest „niezwykle rzadkich”, co oznacza, że zostały one zaobserwowane mniej niż pięć razy w historii.
Co więcej, naukowcy odkryli, że rzadkie gatunki mają tendencję do skupiania się w pojedynczych miejscach, takich jak Andy Północne w Ameryce Południowej, Kostaryka, Afryka Południowa, Madagaskar czy Azja Południowo-Wschodnia. W przeszłości owe gatunki cieszyły się stosunkowo stabilnym klimatem, lecz ich przyszłość wydaje się znacznie mniej optymistyczna. To właśnie w ich siedliskach zmiany klimatu mogą być najsilniejsze.