Nie uwierzycie, jak ogromne były te podwodne skorpiony

Niektóre paleozoiczne stawonogi były największymi ówcześnie zwierzętami na Ziemi. Jednym z najbardziej przerażających przykładów tej prawidłowości były morskie skorpiony z gromady wielkoraków.

Badania w tej sprawie ukazały się na łamach Gondwana Research. Na początku warto uściślić, iż opisywane zwierzęta nie były skorpionami, jakie znamy dzisiaj – byli to kuzyni tych występujących współcześnie. Jeden z rozpoznanych gatunków, Jaekelopterus rhenaniae, osiągał długość przekraczającą 2,5 metra.

Owe zwierzęta, prawdopodobnie dobrze radzące sobie z pływaniem, wykorzystywały swoje przednie kończyny zakończone pazurami do chwytania i zgniatania swoich ofiar. Zdaniem badaczy, w jadłospisie Jaekelopterus rhenaniae znajdowały się przede wszystkim ryby i mniejsze stawonogi.

Czytaj też: Oczy rekinów są pokryte… zębami. W jakim celu?

Autorzy badań planują przeprowadzić kolejne analizy w miejscach, gdzie natafili na skamieniałości. Liczą bowiem, że trafią na bardziej kompletne skamieliny, co pozwoli lepiej udokumentować australijskie gatunki skorpionów morskich.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News