Spamiętanie wszystkiego tego, co pożeramy w ciągu dnia nie jest łatwe, dlatego naukowcy opracowują okulary, które ułatwią nam ten proces.
Technologia eksperymentalna, znana jako FitByte, jest rozwijana na uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburghu. Składa się z wielu czujników, które można zamontować na tradycyjnych okularach innych firm. Mowa o czujniku zbliżeniowym na podczerwień, aparacie oraz zestawie akcelerometru, żyroskopu i innych.
Całe działanie sprowadza się do tego, że czujnik rozpoznaje charakterystyczne ruchy związane z jedzeniem i piciem. Wtedy system wyzwala aparat, który cyka fotki jedzeniu i piciu, aby zapisać je dla użytkownika.
Czytaj też: Fiat prezentuje nowe e-hulajnogi
Chociaż ten nadal musi ręcznie określić, jakie rodzaje żywności i napojów zostały sfotografowane, inżynierowie chcą, aby z czasem rolę tego przejęła sztuczna inteligencja. Następnie analizie poddawane jest żucie i połykanie pokarmu, wędrując prosto do komputerka w okularach. Określa to, jak wiele ktoś zjadł.
Jak wspomina Asst. Prof. Mayank Goel:
Nasz zespół może pobierać dane z czujników i znajdować wzorce zachowań.W jakich sytuacjach ludzie spożywają najwięcej? Czy obżerają się? Czy jedzą więcej, gdy są sami lub z innymi ludźmi? Współpracujemy również z klinicystami i lekarzami w zakresie problemów, które chcieliby rozwiązać.