WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Opracowano nowe zastosowanie dla LiDAR, poszukiwanie nieoznaczonych grobów

Technologia LiDAR (light imaging, detection, and ranging) może świetnie sprawdzać się w przypadku samochodów autonomicznych, ale także znalazła ona zastosowanie wśród patologów. Dzięki niej bowiem można znajdować nieoznaczone groby.

Odkrycia tego dokonali naukowcy z U.S. Department of Energy’s Oak Ridge National Laboratory. Wykorzystali oni w tym celu techniki modelowania 3D oparte właśnie na LiDAR. Technologia ta polega na ocenianiu odległości od celu – jest on dokładnie rozjaśniony za pomocą pulsującego światła laserowego a następnie czujniki mierzą odbite impulsy. Obliczając różnice w czasie powrotu laser i długości fali można skonstruować cyfrową reprezentację 3D celu. To właśnie dzięki temu możliwe jest śledzenie charakterystycznych znaków niedawno pogrzebanych szczątków ludzkich.

Do tej pory używana był radar penetracyjny. ale LiDAR może skanować większy obszar i być obsługiwany z większej odległości. Naukowcy w ciągu 21 miesięcy czterokrotnie zeskanowali pewien obszar i znaleźli charakterystyczne znaki na ziemi. Technologia ta może niedługo wejść do standardowego użycia wśród patologów i tym samym pomóc w wyszukiwaniu nieoznaczonych grobów i łapaniu kryminalistów.

Źródło: http://www.digitaljournal.com/