WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Klienci Orange przesłali prawie eksabajt danych. Podsumowanie 2019 roku

Orange Polska podsumowuje 2019 rok. Operator ciągle rozbudowuje sieć nadajników, których jest już ponad 11 tys., a starsze konstrukcje staje rozbudowuje. Zgodnie z przewidywaniami rośnie też liczba danych przesyłanych przez klientów.

Nadajników nigdy dość. Orange ma ponad 11 tys. stacji LTE

Na koniec 2019 roku Orange miał ponad 11 200 stacji bazowych LTE. Na 22% z nich uruchomiona została agregacja czterech pasm, czyli to właśnie za ich pomocą możemy uzyskać maksymalne możliwe prędkości Internetu. W ciągu ostatniego roku liczba takich stacji wzrosła dwukrotnie. Sporo jest również konstrukcji obsługujących agregację trzech pasm i jest ich w sumie ponad 1300.

Refarming i modernizacja nadajników

Cały czas trwa również refarming stacji bazowych. W dużym skrócie oznacza to przesunięcie częstotliwości do nowych technologii. Zabierana jest np. część pasma sieci 3G, która jest słabo wykorzystywana i dostosowywana do działania w sieci LTE. Dzięki czemu zwiększa się jej pojemność i więcej klientów może cieszyć się wyższą prędkością Internetu. W 2019 roku raferming został przeprowadzony na 4000 stacjach bazowych. Szacuje się, że pojemność sieci LTE wzrosła dzięki temu o 35%. Widać to również po wzroście prędkości, która od końca 2017 roku do końca roku 2019 wzrosłą ze średnich 16 Mb/s do 23 Mb/s.

Często słyszy się, że stacje bazowe zużywają dużo prądu i są nieekologiczne. Orange temu skutecznie zaprzecza, bo ciągle poprawia wydajność energetyczną swoich nadajników. W 2018 roku na 1 przesłany GB przypadało zużycie 0,2 kWh energii, a w 2015 roku było to 1,4 kWh.

Chcemy więcej Internetu, ale nadajniki nas przerażają

90% danych przesyłanych przez klientów Orange w 2019 roku wędrowało po sieci LTE. To pokazuje jak szybko 4G rozwinęło się w Polsce, bo jeszcze w 2015 roku było to tylko 8%. Rośnie również zużycie danych. W grudniu 2019 roku klienci Orange przesłali ich o 30% więcej niż w styczniu, a łącznie przesłanych zostało prawie 920 PB danych. Najbardziej obciążone były stacje położone w okolicach osiedli domów jednorodzinnych. Wynika to z tego, że ich mieszkańcy potrzebują dużo Internetu, chętnie z niego korzystają, ale nie zgadzają się na budowę nowych stacji bazowych. Z tego powodu już istniejące są przepełnione. Tegorocznym liderem była stacja w Starej Miłosnej.

Dużo rozmawiamy, głównie w sieci LTE

Przez telefon nadal rozmawiamy dużo i w 2019 roku klienci Orange przeprowadzili łącznie prawie 70 mld minut rozmów. Po raz pierwszy w historii więcej połączeń zostało zrealizowanych w sieci LTE (za pomocą VoLTE), niż w sieci GSM/2G.

Udane testy sieci 5G. Rośnie LTE-M

2019 rok był rokiem wzmożonych testów sieci 5G. Orange testował różne rozwiązania, od pasma 26 GHz w Zakopanem, do 3,4-3,8 GHz w Warszawie i Lublinie, gdzie pojawiły się też pierwsze testy komercyjne. W pierwszym przypadku maksymalne osiągane prędkości sięgały 1,5 Gb/s, a w drugim 1,1 Gb/s. Obok 5G rozwijana była sieć LTE-M, która w przyszłości stanie się częścią sieci piątej generacji. Liczba stacji LTE-M wzrosła w 2019 roku z 150 do 666.