Firma Lotus Cars zdecydowanie nie należy do tych, o której myślimy i której samochody spotykamy na ulicy na co dzień. Ta (początkowo) brytyjska firma utrzymuje się jednak do dzisiaj, choć jej dobytek to głównie modele znane sprzed kilkudziesięciu lat, jak np. oryginalny Lotus Elan.

Czytaj też: Oldschoolowe Porsche 904 GTS spogląda do nas z aukcji

Ten model sportowych samochodów osobowych był produkowany w latach od 1967 do 1975 i od 1989 do 1995 wyłącznie w formie 2-drzwiowych coupé w kabriolecie. Napędzały je jednorzędowe silniki R4 o pojemności 1,6 litrów za pośrednictwem manualnej skrzyni biegów na tylną oś, które mogły pochwalić się mocą 105 koni mechanicznych w szczytowym momencie. Niespecjalnie imponujące, ale ważne jest to, że Lotus Elan jest jednym z najlepszych samochodów, jakie kiedykolwiek zbudowano i to, że był inspiracją do stworzenia Mazdy MX-5 Miata.

Pomimo swoich lat i zdecydowanie niestandardowego silnika, Elan nadal może przywołać na myśl (przynajmniej dźwiękiem) „stare dobre lata”, w których dodatkowa indukcja powietrza nie była tak popularna.

Czytaj też: Dwa pierwsze egzemplarze Pontiac Firebird do zgarnięcia

Źródło: Road and track

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej