Przekształcanie lekki cząsteczek w informacje wizualne to ciężka praca. Ciało wymaga do tego dużych ilości tlenu niezależnie od tego, czy chodzisz po lądzie, czy znajdujesz się pod wodą.
Najnowsze badanie pokazuje, że ilość tlenu dostępna dla morskich bezkręgowców (kalmary, kraby, ośmiornice) jest znacznie ważniejsza dla ich widzenia niż do tej pory sądzono. Naukowcy zaobserwowali znaczny spadek aktywności siatkówki u czterech gatunków zwierząt morskich (dwóch krabów, ośmiornicy i kałamarnicy) przy narażeniu ich na działanie środowiska o obniżonej zawartości tlenu.
Czytaj też: Jak stare są pluskwy?
W przypadku niektórych gatunków niewielki spadek tlenu powodował prawie natychmiast utratę wzroku, co skutkowało całkowitą ślepotą, zanim dopływ tlenu został ponownie znormalizowany. Niestety, takie warunki mogą być codziennością dla wielu zwierząt.
Poziomy tlenu w oceanach cały czas na całym świecie spadają. Jest to skutek globalnego ocieplenia klimatu. Na szczęście utrata wzroku nie jest stała. Po godzinie od zakończenia eksperymentu wszystkie zwierzęta odzyskały przynajmniej 60% zdolności do widzenia, a niektóre nawet 100%. Należy mieć jednak na uwadze, że tlen jest dla nich bardzo ważny i jego utrata może powodować utratę wzroku przez zwierzęta morskie.
Czytaj też: Tajemnicze zwierzę znalezione w bursztynie
Źródło: Livescience