Reklama
aplikuj.pl

Ośmiornice są niczym kosmici. Mogą edytować swój RNA

ocean

W kwietniu 2017 roku naukowcy odkryli, że ośmiornice oraz niektóre kałamarnice i mątwy, co jakiś czas modyfikują sekwencje swojego RNA. Robią to, aby dostosować się do otaczającego środowiska.

To nietypowe zjawisko, ponieważ organizmy wielokomórkowe zazwyczaj zaczynają ewentualne zmiany od mutacji genetycznych zachodzących w DNA. Te zmiany genetyczne są następnie przekładane na działanie molekularnego pomocnika DNA, czyli RNA. Naukowcy porównują DNA do przepisu, natomiast RNA jest w tym przypadku kucharzem. To właśnie on wytwarza białka, które utrzymują cały organizm w ruchu.

Czytaj też: W zmienianiu kolorów żaden kameleon nie dorówna tej ośmiornicy
Czytaj też: Ta niezwykła kałamarnica mogła żyć setki lat
Czytaj też: Życie pozaziemskie niedaleko pobliskiej gwiazdy? Oto, co wiemy

Czasami dochodzi do procesu zwanego edytowaniem RNA, co jest powiązane z reakcją chemiczną zamieniającą zasady azotowe. Kiedy takie zjawisko ma miejsce, może wpływać na działanie białek, pozwalając organizmowi na dostosowanie swojej informacji genetycznej bez konieczności poddawania się mutacjom genetycznym. Jest to jednak rzadko spotykane.

Ośmiornice, kałamarnice i mątwy wykazują tę nietypową umiejętność

W 2015 roku naukowcy odkryli, że kałamarnica edytowała ponad 60 procent RNA tworzącego jej układ nerwowy. Te zmiany zasadniczo zmieniły budowę jej mózgu, co prawdopodobnie umożliwiło dostosowanie się do różnych temperatur panujących w oceanie.

W 2017 badacze dokonali nawet większego przełomu. Zauważyli, że co najmniej dwa gatunki ośmiornic i jeden gatunek mątwy czynią to samo. W celu dokonania porównań, naukowcy postanowili zbadać ślimaki i łodziki. W ten sposób twierdzili, iż owe organizmy nie posiadają umiejętności edytowania RNA.

Czytaj też: Nie uwierzycie, w jaki sposób ośmiornice próbują pożywienie
Czytaj też: Uran może stwarzać warunki dla życia pozaziemskiego. Te obiekty interesują naukowców
Czytaj też: Zobaczcie tę gigantyczną kałamarnicę, którą znaleziono na plaży

Sugeruje to, że ta nietypowa cecha nie dotyczy wszystkich głowonogów, lecz przede wszystkim płaszczoobrosłych, do których zaliczają się wspomniane ośmiornice, kałamarnice i mątwy. Naukowcy doszukują się związku między możliwością edytowania RNA i ponadprzeciętnie rozwiniętymi mózgami tych zwierząt.