WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Oto globalna mapa radioaktywnego gazu

Firma Airthings stojąca za cyfrowymi czujnikami wykrywającymi gaz radonowy stworzyła właśnie globalną mapę opartą na danych z urządzeń zainstalowanych w domach klientów. Ich dokładna lokalizacja została ukryta, w celu ochrony prywatności użytkowników.

Radon jest bezbarwnym i bezwonnym gazem szlachetnym. Występuje on w etapie pośrednim podczas rozpadania się uranu i toru w skorupie ziemskiej. Jego czas półtrwania wynosi zaledwie 3,8 dnia. Badania sugerują, że jego wysokie stężenie może powodować raka płuc. Powstaje on także podczas spalania papierosów. Uważa się, że w samych Stanach z jego powodu zmarło 21 tysięcy osób, z czego 2900 nigdy nie paliło. Pokazana mapa najlepiej obrazuje Europę i Amerykę Północną, gdzie firma posiada najwięcej swoich urządzeń.

Pełną mapę znajdziecie pod tym adresem. Czerwone punkty ukazują jego największe stężenie. Pamiętajcie jednak, że może się ono różnić w zależności od dokładnego obszaru czy domu. Nie jest to powód do wszczynania alarmu, ale warto wiedzieć, że coś takiego może występować na Twoim obszarze zamieszkania.

Bank Światowy wlewa setki milionów dolarów w afrykańską naukę

Źródło: https://newatlas.com/