Reklama
aplikuj.pl

Oto najstarszy zapis zawierający pełną nazwę Jerozolimy

Naukowcy odkryli najstarszy przykład pełnego zapisu nazwy „Jerozolima”. Napis znajdował się na starożytnej kamiennej rzeźbie, która była dawniej częścią warsztatu garncarskiego. 

Obecnie nazwę tego miasta w języku hebrajskim zapisuje się jako „Yerushalayim”, jednak na podpisach sprzed wielu lat zazwyczaj dominowały dwa inne warianty: „Yerushalem” oraz „Shalem”. Odkryta niedawno rzeźba zawiera inskrypcję w języku hebrajskim, która mówi Chananiaszu, synu Dodalosa z Jerozolimy. Pochodzi ona z I wieku i ma ok. dwóch tysięcy lat.

Co ciekawe, nawet w Piśmie Świętym, gdzie nazwa miasta pojawia się łącznie 660 razy zaledwie w pięciu przypadkach została ona zapisana w pełnym zakresie. Dodatkowo tajemniczości znalezisku dodaje fakt, że dwie opisane postacie, czyli Chananiasz i Dodalos są nieznane. Wygląda na to, iż ten pierwszy był artystą zajmującym się garncarstwem. Najprawdopodobniej na miejscu znaleziska w starożytności funkcjonował spory warsztat produkujący ceramikę w regionie Jerozolimy.

Produkcja była prowadzona na dużą skalę, a na terenie zakładu znajdowały się piece, zbiorniki do przygotowywania gliny, łaźnie oraz suszarnie. Następnie garnki były sprzedawane masowo mieszkańcom Jerozolimy oraz sąsiednich osad. Po oblężeniu Jerozolimy, do którego doszło w 70 roku warsztat wznowił pracę, jednak na mniejszą skalę niż uprzednio. Z kolei w II wieku doszło do przejęcia tego miejsca przez Rzymian.

[Źródło: livescience.com; grafika: IAAA, Schwartz] 

Czytaj też: Niezwykłe znalezisko archeologiczne w Chinach