Reklama
aplikuj.pl

Oto najszybsza zaobserwowana gwiazda. Z jaką prędkością się porusza?

W centrum naszej galaktyki setki gwiazd krążą wokół supermasywnej czarnej dziury. Orbity niektórych z nich są na tyle niewielkie, że można je opisać tylko za sprawą ogólnej teorii względności. Rekordowa jest pod tym względem gwiazda S62, która jest w stanie przekroczyć 8% prędkości światła.

Sagittarius A*, supermasywna czarna dziura znajdująca się w centrum Drogi Mlecznej, ma masę ok. 4 miliony razy większą niż Słońce. W jaki sposób to wiemy? Astrofizycy obserwują orbity krążących wokół niej obiektów. S2 okrąża naszą czarną dziurę raz na 16 lat. Jej niezwykłe zbliżenie, do którego doszło w 2018 roku, pozwoliło wywnioskować, iż to S62 należy się tytuł rekordzistki.

W jej przypadku pokonanie orbity zajmuje zaledwie 10 lat. Aby to zrobić, owa gwiazda musi poruszać się z prędkością momentami przkeraczającą 8% prędkości światła. Dylatacja czasu jest wtedy na tyle silna, że godzina na powierzchni S62 trwa ok. 100 ziemskich minut. Co ciekawe, orbita tej gwiazdy nie jest elipsą, lecz ma charakter spirograficzny, w którym oś obrotu zmienia się o średnio 10 stopni wraz z każdym okrążeniem wokół Sagittarius A8*. Podobne zjawisk, choć na mniejszą skalę, ma miejsce w przypadku Merkurego.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News