WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Oto Renault Twingo Z.E. – elektryczny mieszczuch z przyzwoitym zasięgiem

Elektryczne samochody i miasto – to połączenie zawsze miało i zawsze będzie mieć sens, co potwierdza miejski model Twingo Z.E., który został właśnie zapowiedziany przez markę Renault.

Chociaż Twingo Z.E. nie jest zaskoczeniem, bo Renault zapowiedział go przed dwoma tygodniami, ale teraz doczekaliśmy się przynajmniej jego oficjalnej i pełnej premiery. To nic innego, jak mały hatchback o zerowej emisji, który zachował wygląd swojego tradycyjnie napędzanego rodzeństwa, które zostało odświeżone w styczniu 2019 roku.

Ten model Renaulta, to istny odpowiednik Smart EQ ForFour 2020, którego napęd oferuje 81 koni mechanicznych i 160 Nm momentu obrotowego, co sprawia, że rozpędzenie się do miejskich 50 km/h zajmuje około cztery sekundy i rozpoczyna dłuuugą drogę do dobicia do maksymalnej prędkości 135 km/h.

Jednak to nie wydajność w Renault Twingo Z.E. jest kluczowa, a to, aby był niedrogim samochodem elektrycznym z myślą o miejskich wojażach. Nic dziwnego, jako że otrzymał na swój pokład 22 kWh akumulator litowo-jonowy o wadze 165 kg, który zapewnia zasięg 250 kilometrów na jednym ładowaniu według miejskiego testu WLTP. W pełnym cyklu WLTP (57% miasto, 25% podmiejskie, 18% autostrada) EV pokona 180 kilometrów przed wyczerpaniem się.

Renault, Twingo Z.E., Renault Twingo Z.E., EV Renault

Po wyczerpaniu akumulatora pełne naładowanie z domowego gniazdka o mocy 2,3 kW zajmie boleśnie długie 13 godzin i 30 minut. Renault twierdzi przy tym, że doładowanie z 0 do 80 procent z punktu ładowania o mocy 11 kW zajmie 2 godziny i 10 minut, a od punktu ładowania 22 kW już tylko 63 minuty.