Reklama
aplikuj.pl

Czy pandemia koronawirusa ominęła Afrykę?

pandemia

Badanie przeprowadzone przez Boston University School of Public Health, skupiające się na stolicy Zambii, podważa powszechne przekonanie, że pandemia koronawirusa „ominęła” Afrykę.

Opublikowane w The BMJ rezultaty sugerują, że od 15% do 19% zmarłych, których ciała znajdowały się w jednej z kostnic na terenie Lusaki, było zakażonych koronawirusem. Szczyt tego zjawiska nastąpił w lipcu, kiedy wskaźnik wyniósł 31%.

Czytaj też: Nadchodzi kolejny kryzys. Poważniejszy niż COVID-19
Czytaj też: Kolejna szczepionka na koronawirusa czeka na akceptację. Jest wniosek o wydanie zgody
Czytaj też: Skąd będzie wiadomo, że pojawiła się odporność stadna na COVID-19?

Autorzy badania mają nadzieję, iż dostarczone przez nich dane skłonią afrykańskich polityków do zwiększenia liczby testów na obecność SARS-CoV-2 oraz wprowadzenia niektórych środków umożliwiających obniżenie stopnia transmisji koronawirusa. Chodzi m.in. o noszenie masek oraz stosowanie zasad dystansowania społecznego.

Pandemia koronawirusa w Afryce jest mniej widoczna ze względu na niską liczbę testów

Jeśli chodzi o dokładne dane związane z badaniem, to należy wspomnieć, że 80% zmarłych trafiających do kostnic na terenie Lusaki znajduje się w kostnicy tamtejszego szpitala uniwersyteckiego.

Czytaj też: Brazylia zaszczepi na koronawirusa całe miasto. Wszystko w ramach eksperymentu
Czytaj też: Odpisywanie na SMS w sprawie szczepienia COVID-19 nie ma sensu
Czytaj też: Szczepienie na koronawirusa warunkiem zatrudnienia? Kolejne firmy planują taki ruch

Testy na obecność koronawirusa przeprowadzone od czerwca do września ubiegłego roku wykazały, że 70 z 364 zbadanych zwłok zawierało SARS-CoV-2. I choć większość zmarłych wykazywało przed śmiercią objawy COVID-19, to zaledwie kilkoro z nich doczekało się przeprowadzenia diagnostyki.