Reklama
aplikuj.pl

Z amerykańskich dokumentów wynika, że pandemia może potrwać bardzo długo

Ok. 100-stronicowy raport przygotowany przez rząd Stanów Zjednoczonych sugeruje, że pandemia koronawirusa może potrwać nawet 18 miesięcy. Jego autorzy podkreślają, że rozprzestrzenianie SARS-CoV-2 i jego konsekwencje są trudne do przewidzenia.

Dokument pochodzi z 13 marca, kiedy to sytuacja za Atlantykiem była jeszcze znacznie spokojniejsza niż obecnie. W ostatnich dniach odnotowano tam bowiem tysiące nowych zakażeń koronawirusem. To, również według raportu, może się przełożyć na paraliż systemu opieki zdrowotnej.

Czytaj też: Czy szczepionka na koronawirusa na pewno nas ochroni?

Poza powszechnymi środkami, takimi jak zamykanie szkół i pozostałych placówek publicznych, w dokumencie jest wspomniana również inna kwestia. Mowa o tzw. prawie produkcji obronnej, które polega na przymusowym przekształceniu miejscowego przemysłu w celu produkcji kluczowego dla państwa sprzętu i materiałów.

Autorzy raportu zwrócili uwagę na nadciągające widmo niedoborów w sprzęcie kluczowym dla funkcjonowania opieki zdrowotnej i innych służb publicznych. Inny raport, opublikowany przez Imperial College of London, sugeruje, że w efekcie pandemii na terenie Wielkiej Brytanii może umrzeć ponad pół miliona ludzi. W przypadku Stanów Zjednoczonych liczba ta jest nawet wyższa i wynosi 2,2 mln.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Jednym z najważniejszych wniosków płynących z raportu jest ten o konieczności stosowania tzw. zdystansowania społecznego. Generalnie rzecz biorąc, pandemia – według ekspertów – może potrwać nawet 18 miesiecy. Chyba, że wcześniej do powszechnego obiegu trafi szczepionka przeciwko SARS-CoV-2.

Czytaj też: Na czym polega odporność stadna – pomysł, o którym w kontekście pandemii mówią władze UK?