Coraz więcej jest akcji zachęcających kobiety do pójścia na kierunki inżynieryjne. Okazuje się, że działają one znakomicie bowiem Polski znajdują sporo ponad średnią unijną w liczbie naukowców i inżynierów.
W całej Unii jest prawie 18 milionów inżynierów i naukowców. 59% z nich stanowią mężczyźni a 41% kobiety. W Polsce wynosi to kolejno 52 % i 48% – jest praktycznie po równo. Jedynie w 5 krajach większy był procent kobiet – Litwa (57% kobiet), Bułgaria i Łotwa (po 53%), Portugalia (51%) i Dania (nieco ponad 50%). Na drugim końcu znajdują się kobiety z Węgier i Luksemburga (po 25%), Finlandii (29%) i Niemiec (33%).
Czytaj też: Kwitnące wiśnie – poważny japoński biznes
Jarosław Dąbrowski, Członek Zarządu IGT Poland, komentuje:
Kiedy zaczynałem swoją karierę zawodową blisko 30 lat temu, kobiety stanowiły znaczną mniejszość w branży nowych technologii. Dzisiaj na szczęście ten trend wyraźnie się zmienia i proporcje się wyrównują. Ma na to wpływ niewątpliwie coraz większa świadomość społeczeństwa, że szeroko pojęty obszar IT nie jest zarezerwowany tylko dla jednej z płci i kobiety radzą sobie w nim tak samo dobrze jak mężczyźni. Panie z którymi spotykam się na co dzień w pracy, to dzisiaj pewne siebie osoby, zdeterminowane, skoncentrowane na celu i przede wszystkim wierzące w swoje możliwości. I ta zmiana, którą obserwuję na przestrzeni lat, cieszy najbardziej.
Co więcej, okazuje się, że Polki są coraz bardziej przedsiębiorcze. 56% z nich chce inwestować pieniądze a 23% myśli o założeniu firmy. Jak sami widzicie w dzisiejszym świecie nie ma żadnych przeciwności dla płci pięknej.
Czytaj też: Test osobowości YEP, a zawodowe wybory. Warto czy nie?
Źródło: Materiały prasowe