Państwowy operator telekomunikacyjny może się wkrótce pojawić

apple, fałszywe wiadomości

W propozycji nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa pojawił się ciekawy zapis, który umożliwia rządowi powołanie państwowego operatora telekomunikacyjnego.

Czym będzie państwowy operator telekomunikacyjny?

Jeśli już zaczęliście obawiać się, że rząd będzie za pomocą takiej spółki podsłuchiwać rozmowy swoich abonentów, to spieszę wyjaśnić, jakie zadanie będzie miał państwowy operator telekomunikacyjny. Nowelizacja ustawy o cyberbezpieczeństwie zyskała zapis, na mocy którego taka instytucja, będąca spółką skarbu państwa będzie mogła zostać powołana. Jej zadaniem ma być dostarczenie usług dla Wojska, Policji czy Kancelarii Premiera. Będzie więc obsługiwać ich np. w zakresie sieci 5G.

Czytaj też: Orlen zainwestuje we własne automaty paczkowe
Czytaj też: Obiektyw Google przetłumaczy tekst bez połączenia z siecią
Czytaj też: Bolt Green – im więcej zanieczyszczeń, tym tańszy przejazd

UKE ma zapewnić państwowemu operatorowi odpowiednie częstotliwości, zaś operatorzy komercyjni swoje zasoby, oczywiście odpłatnie. Są to oczywiście na razie założenia projektu Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który zastrzega sobie również decyzję o podjęciu decyzji w momencie, gdy komercyjne spółki nie dojdą do porozumienia z państwowym operatorem.