Reklama
aplikuj.pl

PAP szuka chętnych do walki z dezinformacją o Koronawirusie. Zapowiada się ciekawy projekt

Fake News dezinformacja

Polska Agencja Prasowa współnie z GovTech Polska wypowiada walkę z dezinformacją na temat Koronawirusa. W ramach projektu #FakeHunter weryfikowane będą informacje pojawiające się w Internecie. W przypadku popularnych fake newsów, komunikaty o nich zostaną przesłane mediom ogólnokrajowym.

PAP szuka osób do weryfikacji treści

PAP rozpoczął już rekrutację zespołu, który zajmie się weryfikowaniem doniesień na temat Koronawirusa. Wszystkie informacje na temat temat znajdują się na przygotowanej stronie internetowej.

Inicjatywa jest w pełni społeczna i PAP ma nadzieję znaleźć na tyle dużo osób chętnych do pomocy, aby weryfikacja dezinformacji była faktycznie tylko zajęciem dodatkowym.

Co ważne, firmy informatyczne przygotowujące cały projekt również robią to społecznie.

Duży projekt, którego potrzebujemy

Aktualnie w Internecie, a w szczególności mediach społecznościowych, pojawiają się fale dezinformacji. Fałszywe wiadomości o zamykaniu miast, cudownych metodach leczenia Koronawirusa, zamkniętych szpitalach… To zdaje się nie mieć końca.

Zobacz też: Czy szczepionka na koronawirusa na pewno nas ochroni?

W ramach projektu Internauci za pomocą specjalnego formularza internetowego będą mogli przesłać zgłoszenie z informacją, którą chcą zweryfikować. Po potwierdzeniu jej w przynajmniej dwóch źródłach, na podany w zgłoszeniu adres mailowy, zostanie wysłana odpowiedź z potwierdzeniem lub zdementowaniem informacji.

Wszystkie weryfikowane tematy będą też zamieszczane na specjalnej stronie internetowej, a w przypadku naprawdę dużych fake newsów, będzie też wysyłany specjalny komunikat do mediów ogólnokrajowych.

Jeśli projekt wypali, a zagrożenie Koronawirusem minie, PAP ma nadzieję na kontynuowanie projektu i weryfikowanie informacji również innych dziedzin.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News