WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Czarne dziury są naprawdę przerażające. Oto, dlaczego

Czarne dziury są naprawdę przerażające. Oto, dlaczego

Roger Penrose otrzymał nagrodę Nobla za swoje obliczenia pokazujące, że czarne dziury są następstwem tego, co w swoich teoriach opisywał Albert Einstein. Z kolei Andrea Ghez i Reinhard Genzel potwierdzili istnienie ogromnej czarnej dziury w centrum naszej galaktyki.

Czarne dziury są przerażające z trzech powodów. Znalezienie się w ich pobliżu zakończyłoby się bowiem rozerwaniem naszego ciała. Poza tym, masywne czarne dziury widoczne w centrach galaktyk są naprawdę „wygłodniałe”. Są to również miejsca, w których prawa fizyki działają w nie do końca zrozumiały sposób.

Czytaj też: Co się dzieje w centrum czarnej dziury?
Czytaj też: Rekordowo bliska czarna dziura wcale nie musi nią być
Czytaj też: Gwiazda zmieniła się w spaghetti. Oto efekt starcia z czarną dziurą

W ciągu ostatnich 30 lat obserwacje prowadzone przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a wykazały, że wszystkie galaktyki mają w swoich centrach czarne dziury. Im większa galaktyka, tym większa czarna dziura. W ubiegłym roku astronomowie opublikowali pierwszy w historii obraz czarnej dziury i jej horyzontu zdarzeń znajdujących się w centrum galaktyki M87.

Co wiemy o czarnych dziurach i czy kiedykolwiek znikną?

Największa odkryta do tej pory czarna dziura ma masę 40 miliardów razy większą niż masa Słońca. Jej zewnętrzna krawędź porusza się z połową prędkości światła. Generalnie rzecz biorąc, w centrach tego typu obiektów znajduje się osobliwość, czyli punkt w przestrzeni, gdzie gęstość jest nieskończona. Czas zatrzymuje się na horyzoncie zdarzeń, a grawitacja staje się nieskończona w tej osobliwości.

Czytaj też: Naukowcy sądzą, że czarne dziury mogą zawierać własne wszechświaty
Czytaj też: 7 ciekawostek o czarnych dziurach
Czytaj też: Supermasywna czarna dziura uwięziła 6 galaktyk. Tak powstała „pajęcza sieć”

Według Stephena Hawkinga, czarne dziury powoli wyparowują. W dalekiej przyszłości, długo po tym jak wszystkie gwiazdy zginą, czarne dziury będą ostatnimi ocalałymi obiektami. Ich znikanie potrwa jednak naprawdę długo – tak długo, że ciężko to sobie w ogóle wyobrazić.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News