Reklama
aplikuj.pl

Patenty 5G – kto ma więcej, Huawei czy Samsung?

Patenty 5G mogą być tematem ciekawego sporu Huaweia i Samsunga. Koreańczycy pochwalili się, że mają ich najwięcej. Chińczycy odpowiadają.

Samsung powołuje się na badanie

Berlińska firma IPlytics przeprowadziła analizę liczby patentów związanych z rozwojem sieci 5G. Wynika z niego, że Samsung ma największy udział w patentach potrzebnych do spełnienia normy SEP (Standard Essential Patent).

Raport zawiera też jeszcze jedną ważną informację. Wskazuje, że ważna jest nie tyle liczba patentów, ale ich znaczenie. IPlytics wytypował po 1000 zgłoszonych rodzin patentów dla każdego producenta i oszacował ich istotność. U Samsunga stwierdzono 18,52% istotnych rodzin patentów. Dalej mamy Nokię – 11,44%, Qualcomm – 10,75%, a dopiero trzeci jest Huawei z wynikiem 8,38%.

Czytaj też: Helping Hand – polska aplikacja pomoże w walce z depresją

Patenty 5G to specjalność Huaweia. Firma pokazuje swoje dane

Nie możemy wprost powiedzieć, że Huawei w ten sposób odpowiada na wspomniany raport, ale ciężko jest nie ulec wrażeniu, że powiązanie jest nieprzypadkowe.

Huawei swój pierwszy wniosek patentowy złożył w 1999 roku, a już w 2008 roku firma była liderem liczby zgłoszonych patentów w ramach Układu o Współpracy Patentowej (PCT). Do końca 2020 roku Huawei miał ponad 100 000 aktywnych patentów w ponad 40 000 rodzinach patentów.

Czytaj też: Mapy Apple pokażą punkty, w których zaszczepicie się na COVID-19

Firma nie mówi jednak, ile konkretnie ma patentów związanych z siecią 5G. Wskazuje za to, że w latach 2019 – 2021 roku jej przychody z tytułu licencjonowania patentów wyniosą ok 1,2 – 1,3 mld dolarów.

Huawei planuje też uprościć opłaty patentowe. W przypadku każdego smartfonu 5G, korzystającego też z poprzednich technologii łączności komórkowej, opłata będzie uzależniona od finalnej ceny urządzenia. Maksymalnie ma to być 2,5 dolara za każdy egzemplarz.

Francis Gurry, były Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Własności Intelektualnej powiedział:

Ujawniając strukturę opłat licencyjnych za niezbędne dla wykorzystania standardu 5G patenty (SEP), Huawei promuje powszechne przyjęcie i stosowanie standardów  służących zapewnieniu interoperacyjności, niezawodności i przejrzystej konkurencji, gwarantując sobie jednocześnie uczciwy zwrot z inwestycji w badania i rozwój.