WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Picie zbyt dużej ilości kawy może powodować migrenę

Nowe badanie sugeruje, że picie zbyt dużej ilości kawy lub innych napojów zawierających kofeinę może wywoływać migreny u osób podatnych na silne bóle głowy. U takich ludzi spożywanie trzech kofeinowych napojów dziennie prowadzi do wspomnianych skutków.

W badaniu naukowcy przeanalizowali informacje od prawie 100 dorosłych osób z epizodycznymi migrenami. Pacjenci mieli je przynajmniej dwa razy w miesiącu, ale nie więcej niż piętnaście razy. Wypełniali oni ankietę dwa razy dziennie przez sześć tygodni w celu rejestrowania spożywania kofeiny. Pytania dotyczyły ilości kawy, herbaty, napojów gazowanych oraz energetycznych.

Czytaj też: Jak uchronić nasze jedzenie przed mewami?

Średnio uczestnicy zgłaszali występowanie 8 migren w ciągu sześciu tygodni badania. Każdy z nich napisał, że spożył przynajmniej raz kofeinę w czasie badania i średnio około ośmiu porcji w ciągu tygodnia.

Po analizie danych okazało się, że uczestnicy częściej mieli migrenę w dniu, w którym spożyli trzy lub więcej napojów kofeinowych. Nie było jednak związku pomiędzy 1-2 napojami a bólem głowy. Wynika z tego, że kofeina może zwiększać szanse na wystąpienie migreny. Jeśli więc cierpicie z ich pwoodu to warto przestać pic duże ilości kawy.

Czytaj też: Udało się stworzyć najcieńsze na świecie złoto

Źródło: Livescience