Reklama
aplikuj.pl

Piegowata kobieta z wysoką tolerancją na alkohol mieszkała w Japonii 3800 lat temu

Japonia, Jomona, Jomona japonia, kobieta Jomona, szczątki Jomona, DNA Jomona, kobieta japonia, starożytna kobieta japonia, DNA japonia, historia japończyków, odkrycie japonia

Ponad dwie dekady temu naukowcy odkryli 3800 letnie szczątki kobiety Jomona w Hokkaido w Japonii. Dopiero teraz udało im się odszyfrować jej tajemnice genetyczne.

Okazuje się, że wyglądała ona całkowicie inaczej niż aktualni mieszkańcy Japonii. Kobieta miała wysoką tolerancję na alkohol w przeciwieństwie do niektórych mieszkańców tego kraju. Jej skóra była ciemniejsza oraz miała ona dużą szansę na posiadanie piegów.

Czytaj też: Najwcześniejsze dowody spożywania skrobi

Starożytna kobieta dzieliła wiele genów z ludźmi żyjącymi w Afryce. Pozwalały one na trawienie dużej ilości pokarmów o sporej zawartości tłuszczu. Te geny posiada ponad 70% populacji Afryki, ale nie są obecne nigdzie indziej.

Genu pokazują więc, że ludzie w tamtych czasach łowili oraz polowali na tłuste zwierzęta. Co jeszcze wiemy o ludziach Jomona? Prawdopodobnie żyli oni w małych grupach łowców-zbieraczy przez około 50 tysięcy lat. Kobieta miała też mokrą woskowinę co jest bardzo dziwne – aktualnie nawet 95% mieszkańców Azji ma suchą woskowinę.

Mimo tych różnic kobieta dalej jest bardziej spokrewniona z mieszkańcami Japonii niż z innymi ludźmi. Odkrycie pokazuje jednak, że ewolucja była dosyć zaskakująca.

Czytaj też: W jaki sposób przywołujemy wspomnienia?

Źródło: Livescience