WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Piegowata kobieta z wysoką tolerancją na alkohol mieszkała w Japonii 3800 lat temu

Ponad dwie dekady temu naukowcy odkryli 3800 letnie szczątki kobiety Jomona w Hokkaido w Japonii. Dopiero teraz udało im się odszyfrować jej tajemnice genetyczne.

Okazuje się, że wyglądała ona całkowicie inaczej niż aktualni mieszkańcy Japonii. Kobieta miała wysoką tolerancję na alkohol w przeciwieństwie do niektórych mieszkańców tego kraju. Jej skóra była ciemniejsza oraz miała ona dużą szansę na posiadanie piegów.

Czytaj też: Najwcześniejsze dowody spożywania skrobi

Starożytna kobieta dzieliła wiele genów z ludźmi żyjącymi w Afryce. Pozwalały one na trawienie dużej ilości pokarmów o sporej zawartości tłuszczu. Te geny posiada ponad 70% populacji Afryki, ale nie są obecne nigdzie indziej.

Genu pokazują więc, że ludzie w tamtych czasach łowili oraz polowali na tłuste zwierzęta. Co jeszcze wiemy o ludziach Jomona? Prawdopodobnie żyli oni w małych grupach łowców-zbieraczy przez około 50 tysięcy lat. Kobieta miała też mokrą woskowinę co jest bardzo dziwne – aktualnie nawet 95% mieszkańców Azji ma suchą woskowinę.

Mimo tych różnic kobieta dalej jest bardziej spokrewniona z mieszkańcami Japonii niż z innymi ludźmi. Odkrycie pokazuje jednak, że ewolucja była dosyć zaskakująca.

Czytaj też: W jaki sposób przywołujemy wspomnienia?

Źródło: Livescience