WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Pieniądze za szczepienie na koronawirusa? Oto opinia ekspertów

Pieniądze za szczepienie na koronawirusa? Oto opinia ekspertów

Nastroje względem szczepionki na koronawirusa są niezwykle zróżnicowane, ale nie ma kraju, w którym 100% populacji wyraziłoby chęć przyjęcia tego środka.

W Polsce „na tak” jest mniej niż połowa społeczeństwa – nie jesteśmy również osamotnieni w dość sceptycznym podejściu do szczepień. Pojawiły się więc liczne pomysły na zachęcie opinii publicznej do zmiany zdania.

Czytaj też: Ilu szczepień na koronawirusa potrzeba do poprawy sytuacji?
Czytaj też: Jak skończy się przyjęcie jednej dawki szczepionki na koronawirusa?
Czytaj też: Poznaliśmy skuteczność chińskiej szczepionki na koronawirusa

Jednym z nich jest oferowanie korzyści pieniężnych w zamian za przyjęcie szczepionki. Takie podejście budzi jednak wiele wątpliwości, poczynając od etycznych, a na czystko ekonomicznych kończąc. Co więcej, eksperci przekonują, iż do uzyskania odporności stadnej konieczne będzie zaszczepienie co najmniej 60-70 procent członków danej społeczności.

Pieniądze za szczepienie na koronawirusa wydają się kontrowersyjnym pomysłem

Pojawiają się nawet głosy sugerujące 80-procentowy wskaźnik wyszczepienia. Takowy może być niezwykle trudny do uzyskania – szczególnie, jeśli nie zostanie wprowadzony obowiązek szczepień. W przypadku Kanady, czyli obiektu dyskusji, naukowcy pokusili się o pomysł płacenia 1000 dolarów każdemu, kto przyjmie szczepionkę.

Czytaj też: Koronawirus mniej groźny od grypy? Zobaczcie to zestawienie
Czytaj też: Uniwersalna szczepionka na grypę? Pojawił się nowy plan
Czytaj też: Pandemia grypy? Za rok będziemy mieli problem

Ale czy ekwiwalent tej kwoty, np. 1000 złotych, przekonałby mieszkańców Polski do zaszczepienia na koronawirusa? Taka kwota, przy kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu milionach zaszczepionych, stanowiłaby ogromne obciążenie dla budżetu. Lepszym rozwiązaniem wydaje się więc prowadzenie kampanii informacyjnych oraz zapewnienie wystarczającej liczby badań, które potwierdzą bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News