Reklama
aplikuj.pl

Uniwersalna szczepionka na grypę? Pojawił się nowy plan

ospa

Zdaniem naukowców, uniwersalna szczepionka przeciwko wirusowi grypy mogłaby zapewnić ludziom długotrwałą ochronę przed kolejnymi szczepami, które zabijają około 650 tysięcy osób rocznie.

Wirus H1N1, który w 1918 r. spowodował około 40 milionów zgonów na całym świecie, do dziś mrozi krew w żyłach. Obecnie występujące mutacje są mniej zabójcze, a metody leczenia skuteczniejsze, jednak nadal grypa stanowi zagrożenie – szczególnie dla osób starszych i z obniżoną odpornością.

Czytaj też: Koronawirus mniej groźny od grypy? Zobaczcie to zestawienie
Czytaj też: U naszych sąsiadów szaleje ptasia grypa. Hodowcy muszą wybijać zwierzęta
Czytaj też: Czy po przejściu COVID-19 trzeba się szczepić na koronawirusa?

Szczepionki na grypę są co roku udoskonalane, tak, aby mogły zwalczać kilka różnych szczepów. Prace w tym kierunku trwają jednak co najmniej sześć miesięcy i opierają się na przewidywaniach dot. najbardziej powszechnych szczepów w nadchodzących sezonach.

Szczepionka na grypę chroniąca przed wszystkimi szczepami wirusa byłaby prawdziwą rewolucją

Profesor Florian Krammer z Mount Sinai School of Medicine twierdzi, że możliwe byłoby stworzenie szczepionki chroniącej przed różnymi mutacjami wirusa. Posiadanie takowej stanowiłoby pokaźny arsenał w przypadku potencjalnych pandemii grypy przypominających tę związaną z koronawirusem.

Czytaj też: Pandemia grypy? Za rok będziemy mieli problem
Czytaj też: Nietypowa szczepionka na grypę. Nie uwierzycie, jak powstała
Czytaj też: Szczepionka Pfizer – wszystko, co o niej wiemy

Artykuł w tej sprawie, opublikowany na łamach Nature Medicine, sugeruje, iż rozwiązaniem byłaby tzw. szczepionka chimeryczna. Badania kliniczne, przeprowadzone na 65 osobach, wykazały, że uczestnicy byli chronieni przed nowymi szczepami grypy przez nawet 18 miesięcy od momentu szczepienia. Tak długi okres ochrony znacząco ułatwiałby szczepienia w regionach świata, gdzie brakuje personelu medycznego.