WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Wczoraj wystartowała misja na Marsa. Dziś zgłoszono pierwsze problemy

Wczoraj wystartowała misja na Marsa. Dziś zgłoszono pierwsze problemy

NASA przyznała, że wkrótce po wczorajszym starcie łazika Perseverance, pojawiły się niewielkie problemy, które utrudniły komunikację i spowodowały, że statek wszedł w tryb bezpieczny.

Zespół związany z misją obecnie zajmuje się wyprowadzeniem go z tego stanu, a przedstawiciele NASA zapewniają, że sytuacja jest pod kontrolą. Celeme łazika jest zebranie marsjańskich próbek oraz poszukiwanie dowodów na obecne lub przeszłe życie występujące na Czerwonej Planecie. Po trwającym 7 miesięcy locie, sonda powinna wylądować na powierzchni Marsa 18 lutego 2021 roku.

Czytaj też: Kolejne europejskie kraje odnotowały rekordowe wyskie temperatury

Pierwszy z problemów, jakich doświadczyła misja, wiązał się z komunikacją. Szybko go jednak rozwiązano, m.in. poprzez nastrojenie odbiorników stacji naziemnych i ustawienie anten tak, aby sygnał znalazł się w zasięgu, a naukowcy mieli dostęp do telemetrii. Druga kwestia dotyczyła z kolei temperatury statku w momencie, gdy krążył on wokół Ziemi.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Oczywiście uniknięcie wejścia w tryb bezpieczny byłoby najlepszą opcją, ale nie oznacza to, że taka sytuacja powinna budzić poważne zmartwienie. Taki stan nie stanowi bowiem żadnego zagrożenia dla statku kosmicznego, a osoby zarządzające misją są w trakcie przywracania łazika i jego transportera do nominalnego trybu.

Czytaj też: Mody w Epic Games Store. Epic znowu robi to z konkurencją