Reklama
aplikuj.pl

Kiedy nastąpił pierwszy kontakt rdzennych Amerykanów z Polinezyjczykami?

Analizy genetyczne przeprowadzone przez naukowców ze Stanford Medicine dostarczyły dowodów na kontakty między Polinezyjczykami i rdzennymi Amerykanami. Okazuje się, że nastąpiło to jeszcze przed przybyciem Europejczyków do Ameryki.

Zanim przeprowadzono te badania, niektórzy naukowcy przychylali się do teorii o stosunkowo wczesnych kontaktach Polinezyjczyków z Amerykanami. Ci, którzy nie zgadzali się z tego typu rewelacjami, powoływali się na wcześniejsze analizy oraz na fakt, że obie grupy były oddzielone tysiącami kilometrów otwartego oceanu.

Autorzy opisywanego eksperymentu zebrali dane genetyczne od ponad 800 rdzennych mieszkańców Kolumbii i Polinezji Francuskiej, przeprowadzając szeroko zakrojone analizy genetyczne. W oparciu o możliwe do prześledzenia, dziedziczne fragmenty DNA, zespół badawczy był w stanie przeanalizować wspólne genetyczne sygnatury rdzennych Amerykanów i Polinezyjczyków.

Czytaj też: Zobaczcie monetę, z którą wiąże się niesamowita historia sprzed tysięcy lat

Wyniki badania opublikowano na łamach Nature. Jego autorzy są zdania, że Polinezyjczycy dotarli do dzisiejszej Kolumbii. Jest również możliwe, choć mniej prawdopodobne, że statki z rdzennymi Amerykanami na pokładach zboczyły z kursu i popłynęły aż do Polinezji.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News