WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Pierwszy na świecie symulator ludzkiego tułowiu

Każde zapięcie, z którego ludzie korzystają powinno być odpowiednie przetestowane. W tym celu naukowcy z Uniwersytetu Lancester stworzyli pierwszy na świecie symulator ludzkiego tułowia.

Prace rozpoczęły się od wykonania skanów TK ludzkich torsów. Wykorzystano je do  stworzenia trójwymiarowych modeli komputerowych. Te zaś wykorzystała drukarka 3D, która stworzyła kręgosłup i klatkę piersiową o naturalnej wielkości.

Czytaj też: Nowy system SI wykrywa fałszywe uśmiechy

tułów, symulator tułowiu, badanie klamr, badanie uprzęży, badanie kręgosłup, symulator kręgosłupa

Powstały w ten sposób model świetnie naśladuje geometrię, właściwości tkanek i mechaniczne zachowanie ludzkiego tułowia. Jest on w stanie zmierzyć, w jakim stopniu każda klamra zmniejsza zginanie, rozciąganie, zginanie boczne i skręcanie pleców. Badania są znormalizowane, czyli pewniejsze od tych wykonywanych na ludziach.

Kręgosłup można zmienić tak, aby naśladował on różne choroby, np. skoliozę. Pozwoli to na badanie różnych aparatów medycznych, których celem jest leczenie schorzeń kręgosłupa. Ciekawe, kiedy usłyszymy o pierwszych badaniach wykonanych z wykorzystaniem tego modelu.

Czytaj też: Te ogromne kleszcze są naprawdę przerażające

Źródło: Newatlas