WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Pierwszy ruchomy obraz całkowitego zaćmienia Słońca przywrócony do jakości 4K

W ramach obchodów kina wiktoriańskiego Brytyjski Instytut Filmowy i Królewskie Towarzystwo Astronomiczne  udostępniły najstarszy znany ruchomy obraz zaćmienia Słońca. Niedawno przywrócony do jakości 4K, nieco ponad jednominutowy film został nagrany przez brytyjskiego pioniera filmowego Nevila Maskelyne’a w Północnej Karolinie 28 maja 1900 roku. 

Film z zaćmieniem z 1900 roku powstał podczas wyprawy do Północnej Karoliny, gdzie Maskelyne użył specjalnego teleskopowego adaptera kamery, który pozwolił mu uchwycić obrazy bez nadmiernego naświetlania. Według RAS była to druga próba Makelyne’a zarejestrowania zaćmienia Słońca. Jego pierwszy pobyt w Indiach miał miejsce w 1898 r., ale film mógł zostać skradziony podczas podróży powrotnej do Anglii.

Czytaj też: Kosmiczne górnictwo może być groźne dla Układu Słonecznego

Podobnie jak wielu ludzi z epoki wiktoriańskiej, Maskelyne połączył zainteresowanie nauką ze sztuczkami magicznymi. Był nie tylko wynalazcą i pionierem w rodzącej się sztuce i technologii kinematograficznej oraz fotografii astronomicznej. Dzięki temu stał się członkiem RAS, był także magiem scenicznym, który wprowadził „sztuczki” do magicznych występów w Egyptian Hall w Londynie.

Film z zaćmienia jest teraz dostępny dla publiczności za darmo i jest częścią kolekcji astrofotografii RAS. Będzie stanowił część obchodów stulecia zaćmienia Słońca, do którego doszło w 1919 roku.

[Źródło: newatlas.com; grafika: BFI]

Czytaj też: Fragment tego meteorytu jest starszy niż Układ Słoneczny