Reklama
aplikuj.pl

Play chce postanowić nadajnik. Gmina Żarnów nie wie, czy chce na to pozwolić

W gminie Żarnów Play chce postawić nadajnik sieci komórkowej. Po latach batalii udało się znaleźć kompromisową lokalizację, ale ponownie jest problem. Gmina chce koniecznie postawić nadajnik na własnej działce, a zaraz potem…. w ogóle go nie chce.

Play chce wybudować nadajnik od 2018 roku

Stałą antykomórkową narracją są nadajniki powstające jak grzyby po deszczu. W przypadku Gminy Żarnów coś ewidentnie wisi w powietrzu, bo grzyby nadajnik Play nie chce urosnąć od 2018 roku.

To właśnie wtedy operator pierwszy raz zwrócił się o decyzję lokalizacyjną celu publicznego, jakim jest nadajnik sieci komórkowej. Wybrana lokalizacja nie spotkała się z pozytywnym przyjęciem, co od razu wywołało protesty mieszkańców.

Następnie ruszyły poszukiwania nowej lokalizacji. Padło na obrzeża gminy i miejsce, które nie powinno nikomu przeszkadzać. Była to prywatna działka, nieotoczona żadnymi spornymi nieruchomościami. Nie było więc mowy o protestach ze względu na bliskość szpitala, czy przedszkola. Jak to często bywa. Dodatkowo nowa lokalizacja zyskała aprobatę wójta, więc można mówić o pełnym sukcesie.

Czytaj też: W lipcu rusza system SI2PEM. Sam sprawdzisz promieniowanie nadajników

Wójtowi Żarnowa nie dogodzisz. Nadajnik Play tylko na gminnej działce

W tym momencie sprawa powinna nabrać rozpędu. Mamy nową, niesporną lokalizację, więc czego chcieć więcej? Na początku zawieszone zostało wydanie nowej decyzji lokalizacyjnej, a Play musiał przedstawić decyzję środowiskową. Po jej uzyskaniu cztery razy następowała odmowa wydawania decyzji lokalizacyjnej. Ostatecznie sprawa została zawieszona, a oficjalnym powodem był nieuregulowany stan prawny działki, która sąsiadowała z nową lokalizacją budowy nadajnika.

Czytaj też: Nadajnik Play wyrósł jak spod ziemi. Przez dwa lata nikogo nie interesował

Z nowego miejsca przestał być zadowolony wójt i Rada Gminy. Zdaniem wójta lokalizacja miałaby być niekorzystna dla gminy i nadajnik powinien stanąć na działce gminnej, znajdującej się kilkadziesiąt metrów dalej.

Jak nie wiadomo o co chodzi too… nie zadaje się pytań i tak powstała Uchwała nr XXIV/163/2020, w ramach której Gmina wydzierżawia na 10 lat Play działkę pod budowę infrastruktury telekomunikacyjnej. Szczęśliwe zakończenie? W żadnym wypadku.

Gmina Żarnów chce cofnąć swoją decyzję. Zostaje tylko się śmiać

Kilka dni temu Gmina zwróciła się do sieci Play z informacją, że na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 29 kwietnia, Rada Gminy będzie głosować nad uchwałą… anulującą wcześniejszą uchwałę o dzierżawie działki. W przesłanym piśmie znajduje się sugestia poszukania nowej lokalizacji pod budowę nadajnika oraz wstrzymania trwających prac. W dużym skrócie – zmieniliśmy zdanie, kombinujcie dalej.

Czytaj też: Nadajniki 5G rosną jak grzyby po deszczu

Ciężko powiedzieć co jest powodem takiej decyzji Gminy, ale być może więcej dowiemy się podczas sesji Rady, którą jutro będzie można śledzić pod tym adresem. Ciekawe, w jaki sposób Radni uargumentują swoją decyzję. W końcu coś musi być przyczyną nagłej zmiany zdania. Na chwilę obecną Gmina Żarnów wygląda na niezbyt poważnego partnera biznesowego, który praktycznie z dnia na dzień może zmienić decyzję dotyczącą inwestycji na terenie Gminy. O dalszych losach tej sprawy będziemy Was na pewno informować.