Reklama
aplikuj.pl

PlayStation VR 2 w produkcji, ale Sony jeszcze milczy

playstation vr 2

PlayStation prawdopodobnie zamierza w 2022 roku podbić rynek wirtualnej rzeczywistości. Czy aktualny lider w postaci Meta ma się czego obawiać?

Droga do PlayStation VR 2

Przez lata PlayStation VR uważane było za lidera rynku wirtualnej rzeczywistości. Sprzęt sprzedał 5 milion egzemplarzy, co sprawiło, że deweloperzy gier wideo chętnie wydawali swoje gry na tę platformę. W tle mieliśmy ogromne przetasowania na rynku komputerowego VR oraz rozwiązań pozbawionych kabli.

Czytaj też: Ciemność powróciła nad Tristram w Diablo 3

Dziś, gdy rynek się uformował i stale rośnie (najbliższej pięć lat może przynieść kilkuset procentowe wzrosty sprzedaży sprzętu VR) mamy mniej więcej taki obraz sytuacji – w przypadku VR pozbawionego kabli, liderem został Meta Quest 2, którego domniemywana sprzedaż ma wynosić około 10 milionów sztuk. Meta Quest 2 można również podłączyć do komputera i korzystać jak z tradycyjnych gogli VR, więc sprzęt również jest popularny wśród komputerowych graczy VR. Jeśli jednak komuś zależy na profesjonalnym sprzęcie VR pod PC to wybiera dziś Valve Index, Oculus Rift S, HTC Vive lub rozwiązania z linii Windows Mixed Reality. W przypadku konsolowego rynku – Sony nie ma konkurencji i dalej jako jedyne oferuje gogle PlayStation VR.

PlayStation VR 2 nadciąga

Sony jednak wie, że od czasu wydania ich gogli PlayStation VR, rynek znacznie urósł i jeśli teraz wypuszczą porządny headset, to mogą liczyć na spory kawałek z tortu wirtualnej rzeczywistości. Taki jest też plan – do uformowanego rynku VR, Sony zamierza wrzucić swoją bombę, która zapewne ponownie zmieni krajobraz rynku, co jednak może tylko i wyłącznie poskutkować jego rozwojem.

Czytaj też: Techland nie boi się Dying Light 2 na PS4 i XOne

Jaki będzie PlayStation VR 2? Już wiadomo, iż otrzymamy o wiele bardziej zaawansowane kontrolery, niż archaiczne PlayStation Move. Haptyczne triggery sprawią, że lepiej będziemy czuli grę, a nowe gogle powinny renderować obraz tylko w miejscu, w które patrzymy, co pozwoli na ogromną oszczędność mocy. Do tego patenty wskazują na rozwiązania niwelujące chorobę lokomocyjną.

Choć o PlayStation VR 2 jest jeszcze cicho, to jednak ostatnie przecieki wskazują na to, że Goertek, chiński producent technologii został wyznaczony na dostawcę PlayStation VR 2 dla Sony. Co ciekawe, to właśnie też ten producent zajmie się nowymi goglami Meta Cambria (które jednak nie są następcą Meta Quest 2). Z informacji od informatorów wynika również, iż Goertek zamierza dostarczać komponenty do sprzętu VR/AR dla… Apple! Nie zapominajmy również o tym, iż na rynku istnieje firma Pico, która swoim odpowiednikiem Quest 2 (Pico Neo 2) zawojowała rynek chiński. VR w najbliższych latach czeka gwałtowny rozwój.