WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Po 100 latach dowiedzieliśmy się, dlaczego USA straciły podczas I wojny światowej jeden okręt

Jedyny duży amerykański okręt utracony podczas I wojny światowej został zniszczony przez niemiecką minę. 

USS San Diego zatonął około 13 kilometrów od Fire Island w stanie Nowy Jork, 19 lipca 1918 roku. Chociaż jednostka zapadła się w ciągu zaledwie 28 minut, przeżyło 1 177 członków załogi, a tylko sześciu zginęło. Historycy od dawna podejrzewali, że niemiecki okręt podwodny, U-156, był odpowiedzialny za to zatonięcie, ale nikt nie wiedział, w jaki dokładnie sposób przyczynił się do katastrofy.

Teraz wiadomo, że prawie na pewno zatonięcie było efektem działań niemieckiego podwodnego. Zespół badawczy zbadał wrak przed setną rocznicą zatonięcia statku w 2018 roku. Eksploracja obejmowała nurkowanie, podczas którego nurkowie ułożyli na miejscu pamiątkowy wieniec. Naukowcy wykorzystali sonarowe techniki do zobrazowania wraku w trzech wymiarach. Uzyskali w ten sposób szczegółowy widok kadłuba, w którym wybuch nastąpił o godzinie 11:23 w dniu 19 lipca 1918 roku.

Obrazowanie ujawniło, że gruby pancerz okalający okręt utrzymywał wrak razem. Stał się on żywą (choć sztuczną) rafą, zapewniającą schronienie dla życia morskiego. Na szczęście USS San Diego pozostawał wystarczająco nietknięty, aby badacze mogli zebrać informacje niezbędne do wyjaśnienia, co zdarzyło się w 1918 roku. Rozmiar i lokalizacja szkód, w połączeniu z opisami załogi  szybko wykluczyły wewnętrzną eksplozję lub sabotaż załogi.

Uszkodzenie kadłuba nie było wystarczająco obszerne, by wiązało się z atakiem torpedą. O wiele bardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem było to, że USS San Diego trafił na minę albo minętorpedową T1 / T2, która mogłaby zostać wystrzelona z niemieckiego okrętu lub wcześniej przez niego rozstawiona. O 23:20 kapitan Harley Christy nakazał załodze opuścić jednostkę. Naukowcy wskazali U-156 jako źródło prawdopodobnej katastrofy, ponieważ dokumentacja po wojnie wykazała, że ​​okręt podwodny znajdował się w tym czasie w okolicy. Niemiecki okręt nigdy nie wrócił do kraju. Uderzyło w amerykańską minę na północnym Atlantyku i zatonął przed końcem wojny.

[Źródło: livescience.com; grafika: Arthur Trembanis i Alexis Catsambis]

Czytaj też: Huragan Michael odsłonił wraki zatopione 119 lat wcześniej przez inny kataklizm