Naukowcom z Austriackiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz Uniwersytetu Nauki i Technologii Chin udało się teleportować trójwymiarowy stan kwantowy. Co to oznacza? Może nie technologie teleportacji, a coś, z czego wszyscy korzystamy – ogólny rozwój technologii.
Czytaj też: Superciężkie grawitino może być tajemniczą ciemną materią
Badacze byli w stanie teleportować stan kwantowy jednego fotonu do innego, zupełnie odległego stanu, a taki trójwymiarowy transport jest ogromnym krokiem naprzód. Do tej pory możliwa była tylko dwuwymiarowa teleportacja kwantowa kubitów. Wchodząc w trzeci wymiar, naukowcy byli w stanie przetransportować bardziej zaawansowaną jednostkę informacji kwantowej znaną jako qutrit.
W skrócie – obliczenia kwantowe mają z tymi tradycyjnymi, a więc klasycznymi/binarnymi (obecnymi w Waszych PCtach, konsolach i smartfonach) w ogóle nic wspólnego. Obliczenia kwantowe dotyczą cząstek atomowych i subatomowych, a biorące w tym udział kubity mogą istnieć zarówno w tych punktach, jak i gdziekolwiek indziej w okręgu. Jeśli bity są tylko zerami i jedynymi, a kubity mogą istnieć gdziekolwiek pomiędzy zerami i jedynymi, wówczas qutrit istnieje w trójwymiarowej sferze, co naukowcy nazywają „dwójką”. Qutrit jest w stanie utrzymać superpozycję trzech stanów jednocześnie, co oznacza, że zachodzi on na trzy różne fale jednocześnie. Foton, który naukowcy byli w stanie przetransportować, przeszedł z jednego miejsca qutrit do drugiego.
Naukowcy twierdzą, że poza nagłówkiem teleportacji praca z qutritami ma kluczowe znaczenie w radzeniu sobie z coraz większą ilością informacji.
Ten wynik może pomóc w połączeniu komputerów kwantowych o pojemnościach informacyjnych przekraczających kubity.
Czytaj też: Nowa technika może ułatwić wykrywanie życia pozaziemskiego
Źródło: Popular Mechanics