Reklama
aplikuj.pl

Pod dnami oceanów może tętnić życie. W jakiej formie?

Bakterie, wirusy i inne mikroskopijne organizmy wpływają na funkcjonowanie Ziemi i jej zasobów, poczynając od powietrza, którym oddychamy a kończąc na spożywanym przez nas pokarmie.

Naukowcy szacują, że 1/3 wszystkich występujących na naszej planecie mikroorganizmów znajduje się pod dnami oceanów. Wygląda na to, że regularnie wypływają one z tych obszarów wraz z substancjami takimi jak ropa naftowa. To zjawisko ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego środowiska.

Badania związane z tą kwestią poprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Calgary, a ich dokonania zostały opublikowane na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences. Zespół badawczy przeanalizował 172 próbki osadów z dna morskiego ze wschodniej części Zatoki Meksykańskiej. Niektóre z nich zawierały węglowodory gazowe, będące głównymi składnikami ropy naftowej i gazu.

Czytaj też: Dotychczasowe ustalenia dot. pochłaniania CO2 przez oceany były błędne

Kiedy ropa naftowa wydostawała się z dna oceanu, tworzyły się tam zbiorowiska bakterii i archeonów, które są znanymi mieszkańcami głębokich obszarów mórz i oceanów. Co ciekawe, część mikroorganizmów opadała w kierunku dna, a naukowcy porównują tę sytuację do ruchu na drodze dwukierunkowej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News