Badacze odkryli nowe szczegóły dotyczące ukrytego obrazu znajdującego się na twórczości Leonarda da Vinci pt. „Madonna w grocie”.
W 2005 r. badania ujawniły, że obraz przedstawiający dziewicę Maryję, dzieciątko Jezus i Świętego Jana Chrzciciela posiadał ukryte ślady. Naukowcy wykryli ukryte podbarwienia, które umiejscowiły oko Maryi w innym miejscu, a różnic było więcej. Teraz z kolei zaawansowane obrazowanie ujawniło więcej szczegółów na temat poprzedniego dzieła. Niewidoczne wcześniej pociągnięcia pędzlem pokazują, że artysta pierwotnie umieścił Maryję po lewej stronie obrazu, twarzą do małego Jezusa oraz anioła. Kolejna wersja została znacząco zmieniona względem pierwowzoru.
Czytaj też: Nowa metoda zwiększa wydajność obrazowania w podczerwieni
Nie jest jasne, dlaczego da Vinci postanowił zatuszować i przerobić swoją oryginalną kompozycję. Pierwsza, obecnie przechowywanej w Luwrze w Paryżu, została sprzedana prywatnemu klientowi podczas sporu z kościołem. Jego zakryta kompozycja zawierała znaczące zmiany w stosunku do pierwszego obrazu i została zakupiona przez władze kościelne. Aby odkryć podbarwienie, naukowcy połączyli trzy techniki: pierwszą z nich była refleksografia w podczerwieni, drugą skanowanie fluorescencji rentgenowskiej, trzecią natomiast obrazowanie hiperspektralne. Co ciekawe, wkrótce może się pojawić więcej szczegółów na temat dzieła, ponieważ przetwarzanie danych dotyczących obrazów jest w toku.
[Źródło: livescience.com; grafika: The National Gallery]
Czytaj też: Czy niedawno znaleziony obraz Caravaggia jest autentyczny?