Reklama
aplikuj.pl

Mars będzie dziś rekordowo bliski i jasny. Po raz pierwszy od 17 lat

niebo

Czerwona Planeta będzie dziś wieczorem bliżej Ziemi niż w jakimkolwiek momencie w ciągu ostatnich 17 lat. Będzie też drugim najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie, zaraz po Księżycu.

Aby zobaczyć Marsa na nocnym niebie należy spojrzeć w prawo na Księżyc i w kierunku gwiazdozbioru Ryb. Komunikat NASA w tej sprawie był nawet mniej skomplikowany. Przedstawiciele agencji sugerują bowiem wyjście na dwór i rozejrzenie się po nocnym niebie.

Mars będzie rekordowo bliski, choć do wyniku z 2003 roku jeszcze wiele brakuje

Mars co dwa lata dociera do punktu, w którym znajduje się stosunkowo blisko Ziemi, ale nie każdy z tych przelotów jest równy. Odległości wahają się bowiem o miliony kilometrów. W tym przypadku dystans wyniesie ok. 62 milionów kilometrów. Dla porównania, poprzedni „rekord”, odnotowany w 2003 roku, wynosił mniej niż 55 milionów kilometrów.

Czytaj też: Jeśli na Marsie jest życie, to ten instrument je znajdzie

Czytaj też: Ten materiał może posłużyć do budowy marsjańskich kolonii

Czytaj też: Czy pod powierzchnią Marsa może istnieć życie?

Ówczesny przelot był unikalny na ogromną skalę czasową, bo obejmującą aż 60 tysięcy lat. Na wydarzenia podobne do tych z 2003 roku przyjdzie nam poczekać do 2287. Z kolei tegoroczny dystans powinien się powtórzyć za piętnaście lat. Tego typu różnice wynikają z faktu, iż zarówno Ziemia jak i Mars poruszają się po eliptycznych, a nie idealnie okrągłych orbitach.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News