Reklama
aplikuj.pl

Podsumowanie dnia – hardware [14.01.2020]

amd ryzen 4000, radeon rx 5950 xt, wzrost sprzedaży PC, X570 pasywne chłodzenie

W dzisiejszym podsumowaniu dnia dowiecie się o nadchodzących grafikach AMD, wydajności zintegrowanej z mobilnym AMD Ryzen 4000 karty graficznej czy o wymianie chłodzenia chipsetu płyty X570. Także po raz pierwszy od dawna wzrosła sprzedaż komputerów.

RX 5950 XT, RX 5950 i RX 5800 XT zauważone w bazie EEC

Jakiś czas temu pisałem, że bardzo wydajna grafika od AMD przyłapana została w jednym z benchmarków. Okazuje się, że firma pracuje nawet nad kilkoma mocniejszymi konstrukcjami.

Modele takie jak RX 5950 XT, RX 5950 i RX 5800 XT zostały zauważone w bazie Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej (EEC). Zgłoszenie jest niewątpliwie wczesnym znakiem nadchodzących nowych kart graficznych.

EEC AMD, EEC grafiki AMD, RX 5950 XT

Każda z nowych grafik jest niewątpliwie wydajniejsza od Radeona RX 5700 XT. Radeon RX 5800 XT może oferować znakomitą wydajność do grania w rozdzielczości 1440p z 60 fps. Może on być bezpośrednią konkurencją dla RTX 2070 SUPER/ RTX 2080.

Seria Radeon RX 5950 może być czymś zupełnie nowym. Spodziewamy się konkurencji dla RTX 2080 SUPER, a może nawet i dla RTX 2080 Ti. Seria może być przeznaczona do gry w rozdzielczości 4K przy maksymalnych ustawieniach graficznych. Ciekawe, czy kolejne doniesienia potwierdzą nasze przypuszczenia.

AMD Ryzen 4000 Renoir oferuje znacznie wydajniejsze GPU

Mobilna seria AMD Ryzen 4000 to nie tylko poprawa wydajności procesora. Konstrukcje przynoszą nowe procesory graficzne, które są znacznie wydajniejsze od Intel Ice Lake Gen 11.

W bazie 3DMark pojawiły się testy AMD Ryzen 4000 Renoir. To właśnie one pokazują bardzo dobrą wydajność graficzną – znacznie wyższą niż konkurencji od Intela.

AMD już wcześniej mówiło, że 7 nm pozwoliło firmie na zwiększenie wydajności rdzenia Vega poprzez zwiększenie wydajności każdej jednostki obliczeniowej nawet o 59%. Także zwiększyły się same zegary GPU nawet o 17%.

AMD Ryzen 4000 Renoir wydajność, AMD Ryzen 4000 Renoir testy

Przełożyło się to na wzrost wydajności nawet o 10% grafiki Ryzena 7 4800U w stosunku do Intel Core i7-1065G7 z grafiką Iris Pro (w 3DMark 11). Ryzen 7 4700U jest też o ok. 2% szybszy mimo, że jest procesorem teoretycznie z niższej półki. Jest też inny test porównawczy pokazujący, że Ryzen 7 4800U jest wydajniejszy o ok. 20% w grafice i 7% w samym procesorze.

AMD szykuje więc niezwykle ciekawe procesory. Intel naprawdę zaczyna być pod ścianą i jeśli szybko czegoś nie zmieni to sytuacja stanie się niezwykle ciężka – AMD może zdominować rynek procesorów.

DerRuehrer zastąpił aktywne chłodzenie X570 własnym pasywnym radiatorem

Jedną z większych wad płyt X570 jest aktywne chłodzenie chipsetu. DerRuehrer pokazał właśnie, że można stworzyć płytę z całkowicie pasywnym chłodzeniem.

Zmiana została dokonana na płycie Asus ROG Strix X570-E. Radiator z wentylatorem został zastąpiony przez blok z aluminium, który został pokryty czarną farbą. Miało to na celu dopasowanie estetyczne całości do płyty głównej.

Początkowo DerRuehrer planował wykorzystać dwa ciepłowody. Jednakże w końcu zdecydował się on na cienkie blachy miedziane (0,5 mm). Został on do tego poniekąd zmuszony, gdyż pomiędzy ciepłowodami a chipsetem była przerwa. Poza tym zastosowanie ciepłowodów mogło doprowadzić do zniszczenia rdzenia.

chłodzenie X570, pasywny X570, chipset X50 chłodzenie

Modder zastosował pastę Arctic MX-2, która znalazła się pomiędzy chipsetem a miedzianymi blaszkami. Całość zapewniła rzeczywiście niskie temperatury. W spoczynku wynosiły one pomiędzy 45°C a 50°C a pod obciążeniem wahały się one pomiędzy 55°C a 65°C w zależności od obciążenia karty graficznej.

Jak sami widzicie, da się więc zrobić w pełni pasywne chłodzenie chipsetu. Mogłoby być one z powodzeniem stosowane w płytach średniej klasy, więc producenci w większości przypadków (przypominam, że Aorus ma w pełni pasywną płytę w ofercie) poszli na łatwiznę.

Sprzedaż komputerów wzrosła po raz pierwszy od 5 lat

Od bardzo długiego czasu sprzedaż komputerów stacjonarnych i laptopów spada. Okazuje się, że właśnie ten trend uległ odwróceniu.

Najnowsze statystyki pokazują pierwszy od ponad 5 lat wzrost sprzedaży komputerów stacjonarnych i laptopów. Wynosi on 4,8% rok do roku (wartość sprzedaży) i został odnotowany w czwartym kwartale 2019 roku. W całym 2019 roku sprzedaż w stosunku do 2018 roku wzrosła o 0,6%. Nie jest to ogromny wzrost, ale zdecydowanie warto go odnotować.

Wiele osób uważa, że ma to związek z końcem Windowsa 7. Podobno całkiem spora liczba osób decyduje się na zakup nowego komputera z Windowsem 10. Ma to być łatwiejsze niż zmiana systemu na starszym sprzęcie. Ma to sens, bowiem komputery trzeba co jakiś czas zmieniać, a wbrew pozorom, jeśli wykorzystujecie sprzęt do internetu i prostych zadań, to wcale nie musi być on drogi.

Zobaczymy jak długo wzrostowy trend się utrzyma. Warto jednak wiedzieć, że sprzedaż komputerów stacjonarnych i laptopów wzrosła po raz pierwszy od bardzo dawna.