WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Podsumowanie dnia – smartfony i telekomunikacja [16.01.2020]

Rozmowy przez telefon powodują raka, promocja w Orange na kartę, nowe zdjęcia Huaweia P40 Pro, szybszy Internet po miedzi w Netii i zdziwienie TSUE El Dorado w dostępie do danych obywateli… To był ciekawy dzień.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ponownie zdziwiony polskimi przepisami. Ale nie tylko polskimi

Dane telekomunikacyjne w rękach służb

Nie żeby to powinno kogoś dziwić, ale TSUE ponownie nie rozumie polskich przepisów. O opinii sekretarza generalnego Trybunału Trybunału informuje Dziennik Gazeta Prawna. Jego zdaniem zasady dostępu polskich służb do danych telekomunikacyjnych są niezgodne z prawem unijnym i do tego nieodpowiednio kontrolowane. W zasadzie niemal wcale niekontrolowane.

Tym razem jednak nie jesteśmy osamotnieni, bo zbyt swobodny dostęp do danych telekomunikacyjnych występuje we wszystkich krajach Unii. Mimo wszystko, dane rządowe są w stanie obronić się skuteczną walką z przestępczością i terroryzmem. Ale jakim kosztem? Ile spośród przeglądanych danych trafia w ręce służb niesłusznie? To niestety typowy przykład, że cel uświęca środki.

MIUI 11 z Androidem 10 dla Xiaomi Mi Mix 2s

Mi Mix 2S MIUI 11 Android 10

Może mało kto pamięta już dzisiaj Xiaomi Mi Mix 2s, ale był to jeden z pierwszych bezramkowych smartfonów. I przy tym chyba najlepiej wspominany przeze mnie model Xiaomi. Naprawdę piękny sprzęt.

Mi Mix 2s otrzymał ważącą 2,1 GB aktualizację MIUI do wersji 11, a konkretnie V11.0.1.0.QDGCNXM. Wprowadza on głównie poprawki dotyczące znanych problemów, np. dotyczących statystyk białej listy, zacinania się wyszukiwarki aplikacji, czy też wyświetlania okna pływającego podczas grania w gry.

Super Vector, czyli szybszy Internet po miedzi w Netii

Netia Super Vector

Wystartował pilotaż nowej technologii FTTx w Netii. Konkretnie mowa tutaj o FTTC, co w praktyce oznacza, że mamy światłowód pociągnięty w okolicę kilku budynków, do których Internet jest doprowadzony tradycyjnym kablem miedzianym. Z różnych powodów, nawet pomimo szczerych chęci, operator nie zawsze jest w stanie doprowadzić światłowód do konkretnego budynku, nie mówiąc już o mieszkaniu.

Testy usługi pokazały, że realny wzrost osiągalnej prędkości jest znaczący. W przypadku VDSL2 maksymalna prędkość pobierania nie przekracza 100 Mb/s. Super Vector pozwala osiągnąć nawet 300 Mb/s.

Całą gama kolorów Huaweia P40 Pro

Huawei P40 Pro kolory obudowy

We wczorajszym podsumowaniu pokazywaliśmy Wam zdjęcia Huaweia P40. Dzisiaj mamy dla Was wszystkie kolory modelu P40 Pro. Moim zdecydowanym faworytem jest wariant szary!

Ponownie pojawiają się doniesienia o tym, że ekran w P40 Pro ma być zakrzywiony na czterech krawędziach. Ponownie w przypadku ekranu we flagowcu Huaweia powtarzam – nie wierzcie w plotki na temat zakrzywień ekranu.

Galaxy Z Flip miał być tani? Nie. Miał być tańszy niż Galaxy Fold. I będzie

Galaxy Z FLip cena

Tani składany smartfon Samsunga – mniej więcej tak określany jest Galaxy Z Flip. Tylko tani w tym przypadku oznacza tańszy niż Galaxy Fold. Przypomnijmy, że ten kosztuje w Polsce 9000 zł, a w Korei Południowej 2,398 mln wonów, czyli bez podatków ok 7850 zł.

Galaxy Z Flip ma kosztować 1,5 mln wonów, czyli ok 4900 zł. Koreańscy operatorzy negocjują jednak możliwość sprzedawania go za 1 mln wonów, czyli ok 3300 zł. Jak przełoży się to polskie ceny? Gdyby faktycznie udało się wynegocjować cenę miliona wonów, to w Polsce liczyłbym na cenę w okolicach 5000 zł. W porywach do 6000 zł. Drogo, ale to nadal byłby najtańszy składany smartfon na rynku.