WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Podwodny system ratunkowy indyjskiej marynarki

Indyjska marynarka zakończyła właśnie próby na jednym z dwóch podwodnych systemów pomocy trzeciej generacji. Tym samym dołącza ona do kilku państw, u których coś takiego już funkcjonuje.

Podczas prób Deep Sea Search and Rescue vessel (DSRV) współpracował z okrętem podwodnym na głębokości 91 metrów i ustawiał się pod kątem 45° w stosunku do ocalałych w celu wzięcia ich na pokład. Podczas awarii statku podwodnego kluczowym jest czas odzyskania marynarzy. Problem polega na tym, że zazwyczaj woda wywiera ogromny nacisk i należy ustawić się pod odpowiednim kątem, aby móc przejąć rozbitków. System DSVR trzeciej generacji właśnie z tym sobie poradził. Został on także zaprojektowany tak, aby pasował do każdego statku podwodnego na świecie. Musi on zgrać się ze śluzą powietrzną i komorą kompresyjną, aby móc przejąć marynarzy.

DSVR DSVR

DSVR został zaprojektowany tak, aby można było go szybko wdrożyć. Najprawdopodobniej więc już niedługo trafi on do marynarki indyjskiej na stały użytek. Umowa z producentem tego rozwiązania opiewała na 250 milionów dolarów.

Czytaj też: Nowa torpeda Lightweight zaprojektowana przez Saab

Źródło: https://newatlas.com/