Reklama
aplikuj.pl

Podwodny teleskop w Bajkale jest największym na półkuli północnej

astronomia

Rosjanie uruchomili w ubiegłym tygodniu jeden z największych na świecie podwodnych teleskopów. Instrument znajduje się w wodach jeziora Bajkał.

Konstrukcja urządzenia rozpoczęła się w 2015 roku, a jego przeznaczeniem ma być obserwacja tzw. neutrin, czyli najmniejszych znanych nauce cząsteczek. Baikal-GVD znajduje się ok. czterech kilometrów od brzegu jeziora i spoczął na głębokości wynoszącej od 750 do 1300 metrów.

Czytaj też: To prawdopodobnie najładniejsze zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a
Czytaj też: Wiemy, co powoduje powstawanie tajemniczych pierścieni na jeziorze Bajkał

Skąd w ogóle pomysł na umieszczenie teleskopu pod wodą? Wynika to z nietypowego zachowania neutrin, które są niezwykle trudne do namierzenia. Woda może jednak ułatwiać ich przechwytywanie, a dodatkową pomoc ma stanowić obserwatorium o sferycznym kształcie, składające się ze szkła i stali.

Podwodny teleskop ma pomóc w poszukiwaniu cząsteczek zwanych neutrinami

Na przestrzeni lat Baikal-GVD ma zostać rozbudowany i będzie rywalizował z innym urządzeniem: Ice Cube. Tamten teleskop również zajmuje się poszukiwaniem neutrin i znajduje się pod lodem Antarktydy. Rosyjski instrument jest obecnie uznawany za największy tego typu teleskop na całej półkuli północnej. Co ciekawe, w projekcie mieli również swój udział naukowcy z naszego kraju.