To prawdopodobnie najładniejsze zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a

astronomia

Najnowsze zdjęcie dostarczone przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a jest na tyle efektowne, że dodatkowo pogłębia smutek wywołany planowanym przejściem tego instrumentu na emeryturę.

Na poniższej fotografii znajduje się mgławica oddalona o około 4900 lat świetlnych, która jest zlokalizowana w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Określa się ją mianem AFGL 5180 i wiadomo, że stanowi ona część większego obłoku molekularnego o nazwie Gem OB1.

Czytaj też: Nadchodzi następca Hubble’a. Czym będzie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba?
Czytaj też: Droga Mleczna zderzy się z inną galaktyką. Wiemy, jak może to wyglądać
Czytaj też: Jowisz i Europa w obiektywie teleskopu Hubble’a. Rzućcie okiem na nowe zdjęcia

Tego typu gęste obłoki molekularne są miejscem narodzin gwiazd, a AFGL 5180 nie jest w tym przypadku wyjątkiem. W jego wnętrzu znajduje się młoda i niezwykle gorąca gwiazda, która w miarę wzrostu zaburza przestrzeń wokół siebie. W efekcie w obłoku powstają sporych rozmiarów puste przestrzenie.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a trafił na orbitę ponad 30 lat temu

W lewym dolnym i prawym górnym rogu zdjęcia widać dwa dżety plazmowe, które powstały w następstwie zasysania materii przez gwiazdę. Tego typu „wyrzuty” zapobiegają nadmiernemu wzrostowi gwiazd, ponieważ odpychają materię zgromadzoną w pobliżu, usuwając ją z obszaru, na którym mogłaby zostać zassana przez grawitację. Warto przypomnieć, że Kosmiczny Teleskop Hubble’a, jako weteran w dziedzinie astronomii, ma zostać w najbliższych latach zastąpiony na służbie przez teleskop Jamesa Webba.