WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wiemy, co powoduje powstawanie tajemniczych pierścieni na jeziorze Bajkał

Naukowcy przez długi czas zastanawiali się, co powoduje powstawanie charakterystycznych, ale jednocześnie zagadkowych pierścieni na syberyjskim jeziorze. Teraz prawdopodobnie rozwiązali zagadkę.

Aby doprowadzić do przełomu w tej sprawie, powołano międzynarodowy zespół. Badacze wybrali się w okolice, w których pojawiły się formacje (mające nawet 7 kilometrów średnicy) a następnie wykonali odwierty. W otworach umieszczono później czujniki.

Po raz pierwszy obecność pierścieni odnotowano w 1969 roku. Niektóre z nich znikają po kilku dniach, inne utrzymują się przez długie miesiące. Ich zachowanie jest nieprzewidywalne, podobnie jak pora roku, w czasie której się pojawią. Dzięki czytnikom naukowcy zamierzali raz na zawsze uporać się z rozwiązaniem tej zagadki.

Z odczytów wynika, że w miejscach, gdzie pojawiają się pierścienie, występują wiry zawierające cieplejszą wodę. Jej temperatura jest o ok 1-2 stopnie Celsjusza wyższa niż w innych obszarach jeziora. Co ciekawe, kształt tych wirów był typowy dla oceanów, a jednocześnie rzadko spotykany w przypadku jezior. Same pierścienie zabserowano do tej pory jedynie w przypadku Bajkału oraz dwóch innych zbiorników.