WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Mała podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców to jednorazowy prezent

Niedawno informowaliśmy Was o wyjątkowo niskiej podwyżce składek ZUS jaka czeka przedsiębiorców w przyszłym roku. Niestety, to tylko przerwa przed kolejnymi bolesnymi podwyżkami.

W przyszłym roku przeciętne wynagrodzenie ma wynieść 5,2 tys. zł, a składka ZUS dla przedsiębiorców – 1440 zł, czyli w stosunku to tej z bieżącego roku podniesie się zaledwie o kilkanaście złotych. Jednak według najnowszych prognoz ministerstwa kolejne lata przyniosą kolejny wzrost wypłat, a co za tym idzie kolejne podwyżki składek dla przedsiębiorców. W 2021 roku według rządu przeciętny Polak będzie miał na umowie o pracę 5259 zł brutto, w 2022 roku – 5476 zł brutto, w 2023 r. – 5731 zł brutto, zaś w 2024 roku już 6032 zł brutto, a przynajmniej takie właśnie są prognozy Ministerstwa Finansów.

Im wyższe prognozy w sprawie średniego wynagrodzenia Polaków, tym wyższe składki będą płacić przedsiębiorcy. Odpowiada za to mechanizm obliczania minimalnej podstawy wymiaru składek, który bezpośrednio wiąże się z prognozami przeciętnego wynagrodzenia. Jak wylicza portal money.pl w 2022 roku łączna składka ZUS wyniesie 1487 zł, w 2023 roku – 1554 zł, zaś w 2024 roku 1633 zł. Oczywiście są to tylko prognozy, a nie ostateczne dane.

Podwyżka składek, które przedsiębiorcy zapłacą w przyszłym roku pozwoli im trochę odetchnąć po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Przyszłoroczna podwyżka o kilka/kilkanaście złotych oznacza oszczędność kilkuset złotych w skali roku, co dla małych firm oznacza naprawdę sporo. Oczywiście na razie są to tylko prognozy, a ostateczne dane na temat składek na 2021 rok poznamy dopiero za kilka miesięcy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News