WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Polacy polubili home office i to aż za bardzo

Podczas lockdownu wiele firm przynajmniej w części przerzuciło się na system pracy zdalnej. I okazuje się, że pracownikom home-office tak bardzo się spodobał, że nie chcą wracać do biura.

Z najnowszego raportu ManpowerGroup i HRlink wynika, że zaledwie co dziesiąty pracownik chciałby przerzucić się z pracy zdalnej do biura. Firmy przeprowadziły badanie wśród polskich pracodawców i pracowników pytając o zmiany, jakie pandemia wniosła do ich podejścia do pracy. Interesowało ich również jak zmieniło się ich zapatrywanie na plany i oczekiwania dotyczące pracy zdalnej.

Okazuje się, że praca zdalna, którą wiele firm wprowadziło podczas pandemii bardzo przypadła do gustu pracownikom. Aż 88 proc. badanych odpowiedziało, że chcą pozostać przy pracy zdalnej w różnym zakresie, a 13 proc. z nich chce w domu spędzać pełny wymiar swojej pracy. Większość (75proc.) jest za modelem hybrydowym, który oznacza pracę częściowo w biurze, częściowo zdalnie. Wśród nich aż 54 proc. opowiada się za pracą w domu do 10 dni w miesiącu, zaś 46 proc. wolałoby jednak więcej dni spędzać na home-office. Jedynie 12 proc. badanych chce całkowitego powrotu do biur.

A co na to pracodawcy?

Pracodawcy są za pracą zdalną, bo aż 55 proc. ankietowanych opowiedziało się za pozostaniem przy pracy zdalnej, choć w rożnym zakresie. Jedynie 2 proc. z nich chce nadal kontynuować pracę zdalną w pełnym wymiarze godzinowym. Wśród zwolenników modelu hybrydowego 54 proc. chce zaoferować do 10 dni home office, a 46 proc. planuje zwiększyć pracownikom ilość dni zdalnych.

Pozostałe firmy, które nie są za mieszaniem pracy zdalnej z tą stacjonarną, 25 proc. planuje całkowity powrót do biur, a 20 proc. jeszcze nie sprecyzowało swoich planów w tym temacie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News